Co słychać w “Puszczy Kampinoskiej”?

W ręce wpadł mi ostatnio najnowszy numer kwartalnika “Puszcza Kampinoska” wydawanego przez Kampinoski Park Narodowy. A w zasadzie to trzy numery, bo wydanie to oznaczono jako 2-4/2013 i 1/2014. O czym możemy w nim przeczytać?

Numer wydano z okazji 55-lecia parku. Dużo w nim więc podsumowań i planów na przyszłość. W artykule “Nie można spocząć na laurach” szczególnie warto polecić archiwalne zdjęcia, prezentujące Puszczę, jakiej dziś już się nie uświadczy, czyli np. lotne piaski, tj. wydmy bez pokrywy leśnej. Tematem publikacji są natomiast dawne i aktualne zagrożenia dla przyrody parku.

W artykule o gospodarce przestrzennej napisano natomiast o tym, jak KPN radzi sobie (próbuje radzić?) z coraz bardziej intensywną zabudową wokół Puszczy. Przeczytamy tam między innymi, że pod koniec 2013 roku Park wykupił już 80% planowanych gruntów, a w niektórych gminach (np. Kampinos i Brochów) jest to już 90%.

W artykule “Chronione z rozwagą” przeczytamy z kolei o tym, jak bardzo zmieniła się Puszcza przez 55 lat istnienia parku. Przykładem jest choćby zmiana składu gatunkowego lasów. W 1956 roku ponad 70% kampinoskich lasów były borami suchymi lub świeżymi. Teraz to tylko 38%. Równocześnie zwiększył się udział borów mieszanych i lasów mieszanych, a także lasów liściastych.

Temat innej publikacji to reintrodukcje różnych gatunków zwierząt. Wynika z niej, że z powodzeniem udało się przywrócić przyrodzie bobra czy łosia, ale już np. z rysiem jest dużo gorzej. Populacja tych kociaków w KPN szacowana jest tylko na 8-10 osobników.

W numerze znalazł się także artykuł o turystyce. Dowiemy się z niego m.in., że w Park ma w planach m.in. renowacje parkingów w Pociesze i Dziekanowie Leśnym, budowę wieży widokowej w Granicy czy weryfikację przebiegu szlaków turystycznych z wykorzystaniem systemów informacji geograficznej (GIS).

Kwartalnik “Puszcza Kampinoska” można nabyć m.in. w dyrekcji KPN.Cena – 12,60 zł.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

3 komentarze do wiadomości “Co słychać w “Puszczy Kampinoskiej”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *