Wiosenny skrót informacji: kryzys, sztandar i wystawa

1. Wiosna, wiosna! Wiosna ach to ty!

fot. Zdzisław Szkodziński

To się porobiło! Jak donosi jeden z fanów Puszczy Kampinoskiej na Facebooku, w Puszczy Kampinoskiej już można wypatrzeć motyla. Wkrótce oznak wiosny będzie pewnie więcej, bo na przykład w Biebrzańskim Parku Narodowym (położonym przecież na północ od KPN-u) dostrzeżono już żurawie!

Długoterminowe prognozy wskazują, że ta względnie ciepła aura ma się utrzymać przynajmniej przez najbliższy tydzień. W przyszły weekend temperatury mają na przykład zdecydowanie przekroczyć +10 st. C!  
Ale żeby nie było tak optymistycznie, to zaznaczę, że wczesna wiosna prędzej czy później oznacza także wcześniejsze komary!

2. W Truskawiu wypożyczysz rower
W związku z tym, że śniegu nie ma i w przewidywalnej przyszłości raczej go nie będzie, baza turystyczna Dzika Fasola w Truskawiu zamknęła wypożyczalnię nart biegowych, ale równocześnie wznowiła działalność wypożyczalni rowerów górskich.

3. Podatek jeszcze bardziej obciąży KPN
Gazeta Prawna” donosi: Zmiany w podatku od nieruchomości mogą oznaczać upadek finansowy parków narodowych. Natomiast dla turystów znaczne podwyżki cen biletów wstępu – alarmują leśnicy.
Chodzi o likwidację zwolnienia z podatku od nieruchomości parków narodowych. Będą one musiały płacić podatek od budynków oraz gruntów innych niż rolne lub leśne. Zachowałyby natomiast prawo do obniżonej stawki w podatku leśnym.Likwidację zwolnienia z podatku od nieruchomości przewiduje projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, w tym m.in. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Dla Białowieskiego Parku Narodowego oznacza to 1,5–2 mln zł rocznie więcej do zapłaty. Kampinoski Park Narodowy będzie musiał wyłożyć na daninę ok. 1 mln zł rocznie więcej niż obecnie, bieszczadzki – ok. 400 tys. zł, a wielkopolski – ok. 250 tys. zł. Dla parków oznacza to utratę płynności, a dla niektórych nawet bankructwo.
– Już dziś Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu grozi utrata zdolności funkcjonowania. Jakiekolwiek dodatkowe zobowiązania finansowe są dla parku niemożliwe do udźwignięcia – mówi Małgorzata Mickiewicz, zastępca dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego.
4. Sztandar ułanów z Puszczy odnaleziony w grobowcu
Za “Życiem Warszawy“: Muzealnicy odkryli w łusce pocisku armatniego bezcenny sztandar 6. Pułku Ułanów Kaniowskich. Schowała go tam po wojnie rodzina Suzinów. 
Pułk Ułanów Kaniowskich ze Stanisławowa 1 września 1939 roku został przydzielony do Armii Poznań. Jego żołnierze walczyli m.in. nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej.
Pod koniec kampanii wrześniowej oficerowie postanowili chronić sztandar: zdjęli płat sztandaru z drzewca, odłączyli głowicę. Następnie przekazali go mieszkającej w Warszawie przy ul. Polnej 44 rodzinie Stanisława Żaczka, który był przed wojną dyrektorem Banku Gospodarstwa Krajowego w Stanisławowie, gdzie stacjonował pułk. Podczas Powstania Warszawskiego wdowa po Stanisławie – Wilhelmina Żaczek – umieściła płat sztandaru na odwrocie obrazu i zasłoniła go dyktą. Gdy po wojnie wróciła do domu, po obrazie i sztandarze nie było śladu. Przez lata historycy byli przekonani, że zaginął.
5. O Biebrzy w Puszczy Kampinoskiej
Kampinoski Park Narodowy oraz Biebrzański Park Narodowy zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Odkrywanie Biebrzy”. Międzynarodowa wystawa fotografii przyrodniczej uczestników kongresu IFWP (Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej) z okazji jubileuszu 20-lecia Biebrzańskiego Parku Narodowego. W programie spotkanie z dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego i opowieści o Biebrzy. Gdzie i kiedy? Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Tetmajera 38, 05-080 Izabelin, 4 marca 2014, godzina 18.00

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

6 komentarzy do wiadomości “Wiosenny skrót informacji: kryzys, sztandar i wystawa

  1. Rząd działa tak jakby dziedzictwo przyrodnicze tego kraju w ogóle go nie obchodziło. A co tam, niech parki narodowy zbankrutują, byle dodać do budżetu parę milionów. Słabo się robi.

  2. To co? Zakładamy fundację na rzecz zbierania kasy dla parków narodowych? Nasza przyroda to jedyna atrakcja tego nieszczęsnego kraju… Musimy ją chronić i rozwijać turystykę. Niestety jak widać nie ma co liczyć, że rząd się tym zajmie.

  3. Jeszcze tak pare lat pociągniemy zdzierając kase gdzie się da a potem i tak pójdziemy na dno. Będzie gorzej jak w Hiszpanii czy w Grecji.

  4. Gdzie w Sierakowie? Mokre Łąki?

    PS. Gdyby autor bloga posilił się o ekspansję także na twittera byłoby super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.