Raport o podtopieniach w 2011 r.

Raz jeszcze wracamy do tematu pamiętnych podtopień w 2011 r. Z sugestią do publikacji otrzymałem raport Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska dotyczący “odtlenienia wód powierzchniowych płynących przez tereny gmin Czosnów, Leoncin i Brochów”.

Cóż ciekawego można tam znaleźć? Ano najważniejszy wniosek z raportu jest taki, że problem odtlenienia był w tamtym roku poważny, a jedną z jego przyczyn był brak należytej dbałości o drożność kanałów. Trafiamy tu po raz kolejny na problem sporu kompetencyjnego pomiędzy KPN a WZMiUW – kto powinien konserwować kampinoskie kanały.

Od siebie dodam, że w raporcie stwierdzono, że przyczyną takiego stanu rzeczy był jednak nie tylko brak konserwacji kanałów, ale także wyjątkowo wysokie opady. Potwierdza to, co już na tym blogu pisałem, że podtopienia sprzed blisko trzech lat (i związane z nimi skutki) w znacznej mierze spowodowane były po prostu przyczynami naturalnymi, choć oczywiście lepsza melioracja mogła nieco ulżyć.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Raport o podtopieniach w 2011 r.

  1. Sorry, leje ,a jak leje to mamy powódź .
    Nóż sam się otwiera jak ponownie widzę takie wypowiedzi.
    Dwa lata przed powodzią rozpoczęły się błagania mieszkańców o uregulowanie problemu z konserwacją systemu melioracji w gminie Czosnów . Dochodziło już wtedy wielokrotnie do podtopień . Tuż przed powodzią mieliśmy już przygotowany pozew do NSA wobec tzw bezczynności urzędnika , szefa resortu .Jednak bieg wypadków i deklaracje decydentów uspokoiły nas , że wszystko będzie naprawione . Nic do tej pory w tej sprawie realnie nie zrobiono .Zostaliśmy oszukani .
    W związku z deklaracją autora ,że REC Polska jeszcze nie realizuje projektu w KPN zapraszam na spotkanie w siedzibie Parku 24-25 marca . Również jest dostępny oficjalny komunikat o przekazaniu REC funduszy z UE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *