KPN zaprasza na ścieżkę dydaktyczną “Przez Wilczą Górę”

Kampinoski Park Narodowy zyskał kolejną ścieżkę dydaktyczną. O ile się nie mylę, to już 9. Ta jest jednak o tyle wyjątkowa, że to jedyny tego typu obiekt w tej części Puszczy Kampinoskiej.

Ścieżka dydaktyczna ma około 2,5 km długości i jest łatwa do przejścia. Bierze początek w pobliżu ostatniej stacji kolejki wąskotorowej w Wilczach Tułowskich i po zatoczeniu pętli wraca w to samo miejsce. Mniej więcej w połowie drogi istnieje możliwość odejścia do parkingu przy Drodze Jagiełły (droga wojewódzka nr 705).

Trasa jest urozmaicona – początkowo biegnie Kromnowską Drogą u podnóża Wilczej Góry, gdzie mijamy lasy liściaste wyrosłe na terenie dawnych łąk. Następnie wspina się na wydmę i biegnie przez bory sosnowe z bujną warstwą mszystą i krzewinkami borówek. Ścieżka jest urozmaicona, prowadzi przez tereny wydmowe kompleksu Białych Gór Śladowskich, kilkakrotnie lekko wznosi sie i opada.

Trasa jest oznakowana w standardowy sposób znakami ścieżki dydaktycznej, prowadzi drogami leśnymi, przez kilkaset metrów biegnie wzdłuż zielonego szlaku turystycznego. Przy trasie do pierwszego przystanku znajduje się bogate stanowiska paprotki zwyczajnej, przy starych sosnach czasem wyrasta chroniony gatunek grzyba – siedzuń sosnowy. Po drodze można obserwować zwierzęta związane z borami sosnowymi – m.in. sikory, kowalik, dzięcioł duży. Szczególnie w okresie jesiennym i zimowym można tu spotkać żerujące w borach sosnowych łosie.

Budowa ścieżki została wykonana w ramach projektu “Podniesienie atrakcyjności turystycznej gminy Brochów poprzez wykonanie ścieżki dydaktycznej i wydanie materiałów promocyjnych”. Oprócz ścieżki w ramach tego przedsięwzięcia wydano także broszurę “Między Wisłą a Bzurą – atrakcje gminy Brochów”.

Oprac. na podstawie materiałów promocyjnych KPN

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *