Co piętrzy w Puszczy?

Na chwilę powracamy do tematu hydrologii. Jak zapewne wiecie, w Puszczy Kampinoskiej powstało wiele urządzeń hydrotechnicznych mających spowalniać odpływ wód gruntowych. Nie mam zamiaru tutaj wywoływać dyskusji, czy są potrzebne, czy nie. Chcę wam jedynie polecić nową mapę, która dokładnie pokazuje, gdzie takie instalacje się znajdują.

Niedawno udostępnił ją Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej i znajdują się na niej obiekty o wysokości piętrzenia powyżej 0,7 m (zastawki, jazy itp.). Po kliknięciu ikonki “i” (identyfikacja), a następnie kliknięciu na wybrany obiekt, wyświetlają się dodatkowe informacje o nim. Jak widać na mapie, w Puszczy Kampinoskiej instalacji tych jest dość sporo. A dodajmy, że przecież nie uwzględnia ona np. tam bobrowych.

Zobacz mapę

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Co piętrzy w Puszczy?

 1. Urządzenia hydrotechniczne są niezbędne . Wiadomo kto jest ich właścicielem i kto powinien zajmować się ich utrzymaniem . Tylko niestety ulegają one degradacji . Na dopływie Łasicy -Ł9 ,system zastawek praktyczne już nie istnieje , zawaleniu ulegają betonowe przepusty .
  Podobnie na Łasicy – betonowa płyta z niszczejącego mostu blokuje koryto rzeki.
  Śluz mechanicznych nikt nie jest w stanie utrzymywać na właściwej wysokości . Wobec braku opadów można by było teraz ograniczyć odpływ wody .
  Dobre wrażenie robi tylko łatwo dostępna śluza w Aleksandrowie i Tułowice ,Brochów
  Czyli górny bieg Łasicy , Ł 9 pozostawiony jest do tzw renaturyzacji i opiece bobra . Do czego to może doprowadzić , już mogliśmy przekonać się w Kaliszkach
  A co do mapy , to nie oznaczono na niej kilku betonowych stopni wodnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *