Szansa na więcej ścieżek rowerowych w okolicach Puszczy

Niedawno pisałem o porozumieniu gmin z okolic Puszczy, w którym ich włodarze zobowiązali się do wspólnego ubiegania się o pieniądze unijne na uregulowanie gospodarki wodnej. Teraz samorządowcy z Warszawy i okolic połączyli siły, by pozyskać 165 mln euro z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wśród sygnatariuszy porozumienia są również cztery kampinoskie gminy: Stare Babice, Izabelin, Czosnów i Łomianki.

Wart uwagi jest fakt, że najwięcej środków, aż 84 mln euro (352 mln zł) przewidziano w tym porozumieniu na rozbudowę dróg rowerowych oraz systemu P+R (parkuj i jedź). Niestety, podobnie jak w przypadku umowy dotyczącej gospodarki wodnej, i tu brak jest jakichkolwiek konkretów. Wszystko dlatego, że droga od tego porozumienia do otrzymania pieniędzy jest jeszcze daleka. Jak napisano w komunikacie prasowym:
Przyjęte „Założenia Strategii Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych” będą podstawą do wypracowania przez gminy strategii ZIT, która zostanie przedłożona do akceptacji Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego. Musi ją również zatwierdzić Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Jeśli jednak propozycje przejdą, to kampinoskie gminy, ostrożnie licząc, powinny otrzymać choć kilka milionów złotych na infrastrukturę rowerową. Osobiście radziłbym zainwestować w ścieżki prowadzące z metra Młociny do Puszczy Kampinoskiej. Jeśli ktoś nie lubi/boi się jeździć razem z samochodami, to obecnie ma problem z pokonaniem tej trasy. Podobnie sprawa ma się z przejechaniem rowerem przez całe Łomianki wzdłuż Wisły. A może wy macie jakieś propozycje?

A skoro o ścieżkach rowerowych w okolicach Puszczy mowa. Jak informuje pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej, wkrótce ma ruszyć budowa ścieżki na ulicy Wóycickiego od Wólczyńskiej do Pułkowej – prawie 3 kilometry w każdą stronę! Trasa ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *