W gminie Kampinos ma powstać duży zalew

fot. Osmapa.pl

Nawet 80 ha (0,8 km kw.) będzie mieć zalew, który ma powstać w miejscowości Gnatowice na granicy gmin Kampinos oraz Teresin – donosi portal Sochaczewianin.info. Przedsięwzięcie ma mieć wpływ również na Puszczę Kampinoską.

W przygotowania do tego projektu zaangażowały się aż trzy powiaty – sochaczewski, warszawski zachodni oraz nowodworski, a także województwo mazowieckie. O planach wie ponoć także dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego.

Głównym elementem projektu miałoby być wybudowanie zalewu, a oprócz tego także różnego rodzaju urządzeń wodnych (np. kanałów). Razem miałyby one pomóc zwalczyć problem wiosennych podtopień nękających okolicznych rolników. Równocześnie nadmiar wody ze zbiornika miałby być odprowadzany do Puszczy Kampinoskiej, gdzie z kolei występuje problem niedoboru wód gruntowych. Korzyścią z budowy zalewu byłby także rozwój infrastruktury i usług turystycznych.

Na razie plany te są jednak mgliste. Dotychczas udało się jedynie podpisać list intencyjny w tej sprawie. Teraz przyjdzie czas na najtrudniejsze, czyli zdobycie dofinansowania.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

4 komentarze do wiadomości “W gminie Kampinos ma powstać duży zalew

 1. Bardzo interesujący pomysł.Osobiście jestem za.Uważam że należy utopić głupich którzy zgadzają się na pomysły zarządzających w imieniu okupantów.No i szczególnie cieszy mnie fakt że kampinos znajdzie się w środku tego zalewu.Ale jak widać na mapce to już od błonia do sochaczewa będzie głupim w d..pe mokro hehehehehe.

 2. 1. Z jakiej racji w powiecie warszawsko-zachodnim ma powstać zalew, który będzie odprowadzał wodę na posesje mieszkańców powiatu nowodworskiego? Cui bono?
  2. Ile tym razem zginie gatunków zwierząt?
  3. Zatopione szlaki? Spoko, turystyka jest jednym z głównych celów parku.
  Qui pro quo…

 3. Szukając informacji o konkursie z wiedzy o KPN " Co w puszczy piszczy" przez przypadek natknęłam się na Twojego bloga. KPN to bardzo fajne i piękne miejsce ( wiem, co mówię bo pochodzę z tych okolic ) i jest to naprawdę świetny pomysł na bloga. Przejrzałam zdjęcia, które tu umieściłeś i jestem zachwycona. 😛 Są świetne. Kiedyś pewnie nadrobię pozostałe posty, ale od tej pory będę dokładnie czytać każdy kolejny.
  Oby chęci na prowadzenie tej strony nigdy Cię nie opuściły!
  Pozdrawiam, Niedoskonała 🙂

 4. "nadmiar wody ze zbiornika miałby być odprowadzany do Puszczy Kampinoskiej, gdzie z kolei występuje problem niedoboru wód gruntowych"
  – może warto to doprecyzować, bo z innych źródeł, choćby wpisów na tym blogu, wynika, że jest wiele obszarów puszczy, które nęka NADMIAR wód gruntowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *