Twierdza, plany zabudowy i architektoniczna nagroda, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy i okolic

1. W Modlinie wypożyczysz za darmo rower

Twierdza Modlin ma ogromny, wciąż jednak niedoceniony potencjał. Władze miasta postanowiły stworzyć kompleksową ofertę, dzięki której twierdza zaistnieje na mapie weekendowych atrakcji turystycznych Mazowsza.

Z myślą o wielbicielach aktywnego wypoczynku na terenie twierdzy zostanie uruchomiona bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rowerowego. Ważną rolę w projekcie odegra także istniejące Centrum Informacji Turystycznej, które będzie współpracowało z miastem przy dystrybucji materiałów informacyjnych oraz udzielaniu kompleksowej informacji o ofercie. W strategicznych miejscach Nowego Dworu Mazowieckiego zostaną ustawione tablice informacyjne. Opracowane i wydane będą liczne wydawnictwa, broszury informacyjne w języku polskim i angielskim,

Dodatkową atrakcją – głównie dla najmłodszych – będzie makieta z Baśką Murmańską i panoramą twierdzy, umożliwiająca wykonanie pamiątkowych zdjęć. Zostaną przygotowane m.in. przewodniki  po twierdzy, komiks – kolorowanka „Dzieje Baśki Murmańskiej. Historia białej niedźwiedzicy’’, a także karty do gry i zabaw.

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzymał dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Wartość inwestycji wynosi 536 tys. zł, z czego wsparcie z UE to 402 tys. zł.
Źródło: UMWM

2. Więcej zabudowy w Czosnowie
Urząd Gminy Czosnów wyłożył do publicznego wglądu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego obejmujące część miejscowości: Augustówek, Czosnów, Dobrzyń i Jesionkę.

W telegraficznym skrócie wynika z niego, że włodarze przewidują przeznaczenie sporych terenów w bezpośrednim sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego pod zabudowę (przede wszystkim jednorodzinną). Dla samego Parku nic dobrego z tego na pewno nie wyniknie. Tylko czekać aż przyjdzie kolejny wilgotny rok, podniesie się poziom wód gruntowych i znów pojawią się pretensje, że na dawnym terenie bagiennym znów jest bagno. Ech..

3. Muzeum z kolejną nagrodą

Unikatowa architektura Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach znów została wyróżniona. Placówka otrzymała wyróżnienie w XVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Miłośnikom dobrej architektury polecam udostępniony przez Muzeum artykuł w czasopiśmie Budownictwo, Technologie, Architektura“, numer 4(64)/2013.

4. Co słychać w blogosferze?
• Karmić dziką zwierzynę czy nie karmić? Oto jest pytanie. A odpowiedź na nie znajdziecie na blogu “Moja Puszcza“.

• Zofia Dąbrowska zaprasza na kolejną wycieczkę po opuszczonych miejscach Puszczy Kampinoskiej… fascynujące, straszne, piękne, a czasem zaskakujące…


 

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *