13 lat w Puszczy Kampinoskiej: ile lasów ubyło? ile przybyło?

Amerykańscy naukowcy z University of Maryland, Służba Geologiczna USA (USGS) oraz Google wspólnie przeanalizowali ponad 650 tys. zdjęć satelitarnych Ziemi z lat 2000-12 (w zasadzie to zrobił to za nich komputer), by stworzyć najdokładniejszą w historii mapę deforestacji (wylesień). Naniesiono na nią lasy, a także tereny, które w badanym okresie lasami być przestały lub też – wręcz przeciwnie – zostały zalesione.

Wnioski z oglądania tej mapy, niestety, nie są zbyt optymistyczne. Obliczenia wykazały, że od 2000 roku na całym świecie wycięto aż 2,3 mln km kw. lasów, a zasadzono tylko 800 tys. km. Całkowity bilans jest więc zdecydowanie ujemy i wynosi 1,5 mln km kw. – to mniej więcej tyle, co powierzchnia Alaski!

A jak prezentuje się na tej mapie Puszcza Kampinoska? Całkiem przyzwoicie. Można się wprawdzie doszukać obszarów, gdzie lasów nieco ubyło, ale są one niewielkie. Największy taki widoczny jest w pasie od Palmir do Mariewa. Zorientowani wiedzą, że to skutek trąby powietrznej, która przeszła tamtędy kilkanaście lat temu. Poniższą mapę dedykuję niektórym mieszkańcom otuliny, którzy nie tak dawno lamentowali, że w Puszczy Kampinoskiej odbywa się przemysłowy wyrąb lasu czy też masowe wymieranie drzew. Jak widać, nic takiego się nie dzieje…

 Wylesienia 2000-12

Ale lasy są nie tylko wycinane, ale także sadzone. Przede wszystkim na gruntach wykupionych przez Dyrekcję KPN. Są to generalnie bardzo niewielkie skrawki, ale razem sumują się w dość pokaźną powierzchnię.

 Zalesienia 2000-12

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “13 lat w Puszczy Kampinoskiej: ile lasów ubyło? ile przybyło?

 1. Chyba nikt z tych lamentujących nie widział nigdzie przemysłowego wyrębu.Proponuje zobaczyc jak teraz wyglądają lasy w okolicach Legionowa,Piaseczna czy Otwocka i porównac to z puszczą.

 2. lobuzie
  nie jezdz rowerem po “”””” puszczy kampinowskiej”””” lobuzie rolujesz zajezdzasz, nie zdajesz sobie z tego sprawy, twoja wiedza jest uboga i krzywa, np. zwierzeta widza cie i twoja agresje takze wechem idioto wechem.
  twoje projekty pseudonaukowe sa idiotycznie niespojne i niezrozumiale. rzniesz glupa
  w srodku puszczy znajduje sciete drzewo bo ……………… ?????????
  bylo chore ? bo za gesto, boz a stare, bo nie wtypie ……….. !!!!! ty idioto
  ja jestem prowadzony przez super przewodnika do serca !!!!!!!! puszzy i znajduje mechanicznie sciety pien drzewa.
  ty idioto puszcza oim zdaniem to brak ingerencjii i wstepu . a dla ciebie idioto przede wszystkim.

  pokory idioto pokory.
  uciesze sie kiedy zmadrzejesz i oddasz sie ambitnemu zajeciu np. na kasie w markecie .
  uciesz moje serce, nie jetsem mlodym czlowiekiem.
  miej pokore, obejrzyj sie naookolo. to ostatni moment dla ciebie i twojego pokolenia
  wieslaw smolinski
  602 322 111

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *