Samoloty, skwerki i kolejki, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Więcej lotów z Modlina
Od czerwca br. przybędzie lotów z położonego niedaleko Puszczy Kampinoskiej Modlina. Swoje operacje będzie stamtąd prowadzić biuro turystyczne Itaka. Rocznie będzie stąd startowało nawet 20 tys. jej klientów. Niestety, większość z nich zapewne będzie leciało na południe, czyli nad Puszczą.

2.  Pomnik radiostacji
17 listopada br. odbyła się uroczystość z okazji 90-tej rocznicy uruchomienia Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej Babice. Z tej okazji przez babickim urzędem stanął pomnik masztu radiowego.

Przypomnijmy jej skrótową historię:
W 1923 roku, 4 lata po zakończeniu I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli, uruchomiono na terenie dzisiejszej gminy Stare Babice, transatlantycką radiostację nadawczą “Babice”. Wybudowana w ciągu 2 lat radiostacja, której antenę nadawczą stanowiło 10 wież wysokości 126,5 m i rozstawionych na długości 4 km pomiędzy wsiami: Babice Stare i Wawrzyszewem, w okresie budowy była największą i najnowocześniejszą stacją nadawczą na świecie. Między 5 i 6 masztem zlokalizowano budynki stacji nadawczej. Zasięg sygnału był międzykontynentalny.
Radiostacja działała do 8 września 1939 roku, mimo dramatycznej obrony została zajęta przez wojska niemieckie. W czasie wojny była nadal wykorzystywana, niestety przez okupanta. W ostatnim dniu przed wycofaniem wojsk niemieckich z Warszawy, 16-go stycznia 1945 roku została wysadzona w powietrze. 

Źródło: UG Stare Babice

3. Komisja Europejska odwiedziła KPN
W dniach 6-7 listopada 2013 roku Kampinoski Park Narodowy odwiedziły przedstawicielki Komisji Europejskiej– Maja Mikosińska (oficer techniczny KE) i Anna McClintock (oficer finansowy KE), którym towarzyszył przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem wizyty było zapoznanie się z postępami w realizacji projektu LIFE+.
Cała relacja na stronie KPN

4. Rozbudują sochaczewskie Muzeum Kolejnictwa… ale co z kolejką?
Za ponad 700 tys. zł przy sochaczewskim Muzeum Kolejnictwa ma powstać Centrum Edukacyjno-Turystyczne. Projekt jego budowy właśnie otrzymał dofinansowanie na ten cel. Jak pisze portal Sochaczewianin.pl, znajdą się tam m.in. wystawy stałe, sala multimedialna, sklep muzealny i punkt gastronomiczny. Niestety, ani słowem nie wspomniano o tym, czy w związku z tym projektem będzie przywrócone kursowanie kolejki z Sochaczewa do Tułowic na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Przypomnijmy, że w tym roku były one zawieszone. 

5. Dotacje na zaborowskie skwerki
A skoro o dotacjach mowa, to załapały się na nie projekty w Zaborowie:
• „Modernizacja centrum wsi Zaborów”, którego celem jest ukształtowanie centrum wsi Zaborów poprzez uporządkowanie terenów zielonych, utworzenie chodników, ścieżek spacerowych, obsadzenie skweru roślinami wieloletnimi oraz montaż ławek, wiaty przystankowej i koszy na śmieci. Całkowity koszt to 464 824,07 zł.
• „Modernizacja budynków świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowaniem i ogrodzeniem terenu we wsi Zaborów”. W ramach zadania zostanie przeprowadzony remont i modernizacja elewacji, dachu stolarki okiennej i drzwiowej instalacji sanitarnych w budynkach świetlicy w Zaborowie. Całkowity koszt to 171 529,22 zł.
• „Wydanie przewodnika informacyjno – turystycznego Gminy Leszno”. Celem zadania jest przygotowanie i wydanie publikacji informacyjnej i promocyjnej dotyczącej gminy Leszno w ilości 1500 sztuk. Całkowity koszt – 11 193,00 zł.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *