Tunel, parking i twierdza, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Jest ruina, będzie smart city
XIX-wieczna Twierdza Modlin 31 października oficjalnie przeszła w ręce poznańskiego inwestora. Spółka Konkret – właściciel poznańskiej galerii Panorama oraz kompleksu City Park – podpisała z Agencją Mienia Wojskowego akt notarialny. Z gotowymi projektami, jak zagospodarować twierdzę, firmy ustawiają się do nas w kolejce – mówią szefowie firmy Konkret, która nabyła ten zabytkowy obiekt.

Cały projekt wyniesie od 800 mln do 1 mld zł na przestrzeni 6-10 lat. Na początek inwestor wyłoży 48 mln zł na zabezpieczenie zabytków i rewitalizację terenu. Od połowy listopada naprawiane będzie poszycie dachu, równolegle będą się toczyć prace ziemne na wałach. Wymieniona ma też zostać stolarka. Budynki zostaną również zabezpieczone przed wilgocią, która ma najbardziej destrukcyjny wpływ na XIX-wieczny zabytek. W dalszej kolejności inwestor zajmie się rewitalizacją terenów zielonych.

Jak po rewitalizacji będzie wyglądała twierdza? Wciąż dokładnie nie wiadomo. Grupa Konkret planuje, by Twierdza Modlin stała się smart city, czyli inteligentnym i funkcjonalnym miastem. Projekt miałby nosić nazwę “Modlin 2.0”.
Więcej

fot. K. Mikrut 05.11.20132. Rusza remont parkingu w Granicy
4 listopada ruszyły roboty budowlane związane z zagospodarowaniem parkingu. Prace obejmują m.in. przeprowadzenie robót rozbiórkowych, ziemnych oraz wykonanie konstrukcji parkingu, w tym instalacji i przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Zakończenie tego etapu prac przewiduje się na koniec listopada b.r. Roboty budowlane związane z zagospodarowaniem polany wypoczynkowej oraz zagospodarowaniem zieleni przewidziane są na rok następny. (źródło: KPN)

3. Tunele w Puszczy Kampinoskiej?
Tytuł dziwny, ale prawdziwy. Okazuje się, że jeśli wiadomo, gdzie szukać, to w Puszczy Kampinoskiej można znaleźć tunele, a właściwie pozostałości po nich. To część dawnego składowiska broni, jakie w okresie międzywojennym powstało w okolicach obecnego cmentarza w Palmirach. Więcej zdjęć tego obiektu można znaleźć na Facebooku na profilu “Tajemnicze miejsca Puszczy Kampinoskiej“.
4. Kampinos w TV
A na koniec łosiowa audycja w TVN. Trzeba włączyć film nr 2, ale jedynkę też polecam, bo jest o zbliżonej tematyce. 

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *