Znikający szlak, drzewo roku itp., czyli przegląd kampinoskich wieści

• Tym razem nie będzie ani słowa o kolei! Zaczynamy od turystyki, a konkretnie od czarnego rowerowego szlaku, o którym wspomniałem przed kilkoma tygodniami. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, co to za szlak oraz skąd i dokąd biegnie. Rozwiązanie zagadki znalazłem w komentarzu pod wpisem oraz na babickim rynku.

Okazuje się, że rzeczony szlak biegnie dookoła gminy Stare Babice. Co istotne, częściowo przez Kampinoski Park Narodowy (ale po istniejących szlakach). Orientacyjny przebieg można zobaczyć na tablicy wywieszonej właśnie na babickim rynku.

Propozycja takiego szlaku wydaje się bardzo ciekawa, gdyż generalnie wiedzie on przez łatwo dostępne dla roweru miejsca. Szkoda tylko, że jest fatalnie oznaczony – generalnie znaki widać tylko na niektórych odcinkach, a i tam w zbyt dużych odstępach. Co gorsza, dostrzegłem, że w niektórych miejscach ktoś zdążył już metalowe oznaczenia zaiwanić! Jeśli jakiś urzędnik ze Starych Babic to czyta, apeluję: zróbcie coś w tym oznaczeniem, bo inaczej w przyszłym sezonie rowerowym nikt o tym szlaku nie będzie już pamiętał!

• Kampinoski Park Narodowy wydał najnowszy komunikat o sytuacji na szlakach. Na moje oko już nieco nieaktualny, bo sytuacja zdążyła się już wyraźnie poprawić. Na szlakach jest już bowiem znacznie bardziej sucho niż choćby w czerwcu.

• Klub Gaja ogłosił wyniki plebiscytu internautów na Drzewo Roku. Choć pomysł na tego typu konkursu jest nieco dziwny (wszak za rok konkursowe drzewa będą w zasadzie w niezmienionym stanie), to śledziliśmy go z uwagą, bo wśród finalistów był Dąb Powstańców w Puszczy Kampinoskiej. Niestety, 1642 głosy, jakie otrzymał, to za mało, by wyprzedzić zwycięzcę. A tym okazał się Dąb Wojsław z Mikorowa w woj. pomorskim (8 tys. głosów.)

• Konkurs przegrany, ale my i tak wiemy swoje, że kampinoska przyroda nie ma sobie równych. O tym, jak piękna jest dzicz w Kampinosie, można przekonać się z najnowszego, pięknie ilustrowanego wpisu na blogu “Moja Puszcza”. W takie miejsca zaprowadzi was tylko autorka tego bloga!

• Remont Mościckiego w Lipkowie idzie pełną parą. Od 1 lipca udało się już wybudować ładny kawałek chodnika. Jakby rowerzyści byli ciekawi, wciąż da się tą drogą łatwo przejechać, choć teoretycznie jest zakaz wjazdu ;).

• Zbliża się kolejny koncert w ramach festiwalu “W krainie Chopina“. Odbędzie się 21 lipca o godzinie 19:00 w pałacu Lasotów w Zielonkach koło Babic. Wykonawcy: Jadwiga Kotnowska – flet, Anna Sikorzak-Olek – harfa. Przy okazji szperania na stronie festiwalu natknąłem się na taki oto film:

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Znikający szlak, drzewo roku itp., czyli przegląd kampinoskich wieści

  1. Ja już objechałem rowerem prawie wszystkie szlaki w puszczy. Polecam bardzo szlak czerwony zaczynający się w Dziekanowie Leśnym przy szpitalu, a kończący się w Brochowie – 70km, później można zjechać z Brochowa do Sochaczewa szosą, wsiąść w kolejkę lub wrócić rowerem. Szlak w pierwszym etapie jest dość wymagający bo jest dużo pagórków i piachu. Fajny jest też szlak niebieski z Truskawia do Śladowa prowadzący przez wydmy – b. wymagający jednak jego końcowa część przy kanale kromnowskim? jest tak zarośnięta, że polecam zjazd na szosę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *