Kolej do Leszna i Kampinosu: będzie studium wykonalności

Tak się jakoś złożyło, że ostatnio sporo na blogu o kolei. Postaram się w najbliższym czasie urozmaicić nieco tematykę, ale zanim to nastąpi…

…powracamy do tematu kolejki z warszawskiego Bemowa, przez Leszno i Kampinos do Sochaczewa. Jak się okazuję, zapał samorządowców do jej wybudowania, mimo kryzysu, nie maleje. Oto bowiem 10 lipca  w Starostwie w Ożarowie Mazowieckim przedstawiciele 10 samorządów różnego szczebla podpisali porozumienie w sprawie wykonania wstępnego studium wykonalności tej inwestycji. Wstępne studium wykonalności ma wskazać różne warianty realizacji inwestycji oraz wskazać optymalny wariant wykonalności zadania pod względem technicznym, finansowym oraz organizacyjno-prawnym.

Mimo że stacja metra zostanie oddana nie wcześniej niż za 3 lata, to już zainteresowane samorządy rezerwują w planach zagospodarowania przestrzennego kanał o szerokości ok. 30 m pod budowę linii kolejowej. Aktualnie w planach miejscowych zarezerwowano ok. 40% terenów z ponad 40 km trasy. Projekt ten popiera marszałek Mazowsza Adam Struzik, podkreślając, że komunikacja kolejowa należy do zadań priorytetowych w najbliższej perspektywie finansowej UE.

Idea stworzenia nowej linii komunikacyjnej łączącej Warszawę, powiat warszawski zachodni z Sochaczewem jest jednym z nielicznych przykładów tak dużych samorządowych przedsięwzięć ponadlokalnych – mówi Starosta Jan Żychliński. – Rzadko się zdarza, abyśmy takie działania podejmowali wspólnie z Warszawą. Projekt komunikacyjny ma rację bytu, kiedy stacja metra w Chrzanowie stanie się faktem. Nasze działania podejmujemy z wyprzedzeniem, ale jestem przekonany, że przy pewnej determinacji możemy doprowadzić je do pomyślnego finału. Dziś wykonujemy kolejny krok w celu realizacji tego przedsięwzięcia.

Źródło: Bemowo.waw.pl

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *