Jak przyciągnąć turystów na dłużej do Puszczy Kampinoskiej?

Kampinoski Park Narodowy jest jednym z częściej odwiedzanych parków narodowych w kraju. Rocznie notuje około miliona turystów. Ale są to głównie mieszkańcy Warszawy, którzy wpadają na kilkugodzinne spacery, przejażdżki, treningi lub wycieczki. Efekt jest taki, że mimo duże liczby turystów przemysł turystyczny wokół Puszczy Kampinoskiej praktycznie nie istnieje. O tym, jak to zmienić, dyskutowano 19 czerwca podczas konferencji zorganizowanej w Centrum Edukacyjnym Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie. Jej organizatorem była Lokalna Grupa Działania „Między Wisłą a Kampinosem”.

Po szczegółową relację odsyłam na stronę powiatu warszawskiego zachodniego. W tym miejscu przytoczę najważniejsze informacje. Podczas konferencji padły bowiem zapowiedzi sporych zmian w infrastrukturze turystycznej KPN:

  • jeszcze w tym roku zacznie się przebudowa kompleksu muzealnego w Granicy, powstaną nowe parkingi, a teren wokół muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • także w tym roku ruszy budowa polany wypoczynkowej w Klaudynie, realizowana wspólnie z gminą Stare Babice,
  • za kilka lat między Lesznem a Julinkiem na ponad 80 hektarach gruntu władze parku zamierzają zbudować zagrodę pokazową zwierząt.
By KPN stał się “produktem turystycznym” z prawdziwego zdarzenia, potrzeba jednak jeszcze wielu innych inwestycji. Te mają ułatwić fundusze unijne z nowej perspektywy – to także był istotny temat spotkania. A była to tylko pierwsza z serii konferencji, które zamierza zorganizować LGD „Między Wisłą a Kampinosem”. Kolejna ma dotyczyć finansowania zadań z zakresu innowacji w gospodarstwach.
fot.: PWZ

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *