Zobacz, jak zmieniała się Puszcza Kampinoska w ostatnich trzech dekadach!

Firma Google udostępniła ostatnio interaktywną, animowaną mapę świata “Timelapse”, na której można prześledzić, jak z perspektywy satelity zmieniał się świat w ostatnich 30 latach.

Do opracowania wykorzystani przepastne archiwum z konstelacji amerykańskich satelitów Landsat. Dla każdego obszaru potężne komputery Google’a wyszukały zobrazowania mniej więcej z tej samej pory roku, na których byłoby możliwie mało chmur – po jednym obrazie dla każdego roku począwszy od 1984. Tak dobrane obrazy połączono następnie w jedną mozaikę świata i utworzono animację. Każda klatka to kolejny rok.

W ten sposób można także prześledzić, jak zmieniała się Puszcza Kampinoska. Okazuje się, że wbrew pozorom zmian wcale nie było dużo. Jest to spowodowane przede wszystkim względnie niską rozdzielczością obrazów satelitarnych – 15-30 metrów (oznacza to, że każdy piksel na zdjęciu to kwadrat o właśnie takim boku). Tak więc w praktyce na animacji widoczne są tylko zmiany na takich powierzchniach, które są wielokrotnością tych liczb. O ile w Puszczy Kampinoskiej dzieje się sporo, to generalnie nie na taką skalę.

Choć oczywiście są wyjątki. Radzę Wam przyjrzeć się np. okolicach wsi Cisowe (za zachód od Górek). Wyraźnie widać, że w ciągu ostatnich trzech dekad znacznie przybyło tam lasów, a ubyło terenów rolniczych. Przyrost lasów można także zauważyć w okolicach uroczyska Debły, Ławskiej Góry czy pomiędzy Izabelinem a Truskawiem. Baczni obserwatorzy dostrzegą także utworzenie zbiornika “Mokre Łąki” obok Truskawia oraz wyraźną szramę biegnącą od Mariewa do Palmir (to ślady po wiatrołomie). Uwagę zwraca także dość spora niezalesiona powierzchnia na południe od Janówka. W 1984 roku odróżnia ją brunatny kolor, a z każdym rokiem coraz bardziej zlewa się w okolicznymi lasami.

Zachęcam do analizowania tej animacji i nadsyłania spostrzeżeń, choćby w formie komentarzy! A tym, którzy chcą zobaczyć znacznie lepiej widoczne zmiany, polecam kopalnię węgla brunatnego w Bełchatowie!

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *