Osiemsetka wraca!
Z opóźnieniem, ale jednak ruszy, i to mimo nadchodzących cięć w warszawskiej komunikacji miejskiej. Od początku maja do końca września znów będzie kursowała linia 800 z Metra Młociny do Cmentarza w Palmirach (ale tylko w soboty, niedziele i święta). Dokładna trasa: METRO MŁOCINY 20 – Tomasza Nocznickiego – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Kiełpin Stary: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Dziekanów Polski: szosa gdańska – Palmiry: szosa gdańska – Kusocińskiego – palmirska droga – Kampinoski Park Narodowy: palmirska droga – PALMIRY – MUZEUM 01.
Od 19 kwietnia do 15 maja br. przy Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie oglądać plenerową wystawę fotograficzną „Pół wieku Kampinoskiego Parku Narodowego”. Wystawa ukazuje piękno Puszczy Kampinoskiej, nawiązuje do historii. Składa się z kilkudziesięciu plansz ze zdjęciami, prezentującymi niepowtarzalność i unikatowe walory jedynego parku narodowego w centralnej Polsce. Fotografie zachwycają prostotą i bogactwem barw, ukazując wyjątkowość tego szczególnego obiektu przyrodniczego. Zdjęcia urzekają, a oglądając je zdajemy sobie sprawę, jak jesteśmy mali wobec otaczającej nas Matki Natury. Autorzy fotografii „wydobyli” z parku to co najcenniejsze – jego tradycyjny mazowiecki krajobraz, z mozaiką ukwieconych łąk, uchwycili w kadrze przedstawicieli puszczańskiej fauny – rysia, łosia, orła bielika oraz sfotografowali leśne ostępy w obszarach ochrony ścisłej, a także pamiątki kultury i historii – zabytkowe budowle, mogiły żołnierskie. Na planszach umieszczono też zdjęcia archiwalne, ukazujące kampinoskie wydmy z początku XX wieku. Dzięki nim możemy dostrzec, jak na przestrzeni pół wieku zmienił się Kampinoski Park Narodowy. Kontrast między odkrytymi piaskami, a porastającymi je borami sosnowymi jest niezwykle widoczny i działa na naszą wyobraźnię. Zdjęcia zachęcają do odwiedzenia parku położonego u wrót stolicy. Autorami fotografii są: Grzegorz Okołów, Tomasz Hryniewicki, Andrzej Mickiewicz, Roman Kobendza, Anna Dobrowolska i Jan Bober. Sponsorem wystawy jest firma CEVA Logistics.
– przedszkolaki – dzieci do lat siedmiu (cały rocznik 2007 i młodsze), do pokonania dystans około 150 m., start godz. 11:20
– szkolniaki – dzieci do lat szesnastu (cały rocznik 2008 i starsze), do pokonania dystans około 300 m., start godz. 11:30
Wynajmij sobie kampinoską łąkę
Nietypowy przetarg Kampinoskiego Parku Narodowego. Możesz sobie na 5 lat wydzierżawić łąkę, ale tylko “w celu ich użytkowania kośnego”. do wybory są następujące lokalizacje:
1) Pakiet nr 1 „Bieliny – Kampinos”, powierzchnia do dzierżawy: 58,83 ha;
2) Pakiet nr 2 „Karolinów – Bieliny – Przyćmień”, powierzchnia do dzierżawy: 28,57 ha;
3) Pakiet nr 3 „Famułki Brochowskie Północ”, powierzchnia do dzierżawy 71,98 ha;
4) Pakiet nr 4 „Famułki Brochowskie Wschód”, powierzchnia do dzierżawy 37,10 ha;
5) Pakiet nr 5 „Lasocin Zachód”, powierzchnia do dzierżawy 21,99 ha;
6) Pakiet nr 6 „Lasocin Wschód”, powierzchnia do dzierżawy 18,31 ha;
7) Pakiet nr 7 „Pindal”, powierzchnia do dzierżawy 19,61 ha;
8) Pakiet nr 8 „Łazy Leśne”, powierzchnia do dzierżawy 34,85 ha;
9) Pakiet nr 9 „Wola Pasikońska – Komorów”, powierzchnia do dzierżawy 12,79 ha;
10) Pakiet nr 10 „Zaborówek (Debły)”, powierzchnia do dzierżawy 57,67 ha.
Oferty można składać do końca miesiąca.