Przygotowania do kampinoskiej kolejki idą pełną parą

Nie tak dawni pisałem o planach budowy połączenia kolejowego pomiędzy warszawskim Bemowem a Lesznem, Kampinosem, Żelazową Wolą i Sochaczewem. Dotychczas uważałem, że to wyjątkowo mglista idea, która na pewno nie doczeka się realizacji ani nawet jakichś bardziej konkretnych planów. Okazuje się jednak, że plany są jak najbardziej realne!

Porozumienie międzysamorządowe ws. budowy tego połączenia podpisano w 2010 roku. 15 marca w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie. Jak możemy przeczytać w relacji z tego spotkania opublikowanej na stronie gminy Leszno:

Pomimo, że stacja metra Chrzanów zostanie oddana nie wcześniej niż za 3 lata, to już dziś zainteresowane samorządy zabezpieczają w planach zagospodarowania przestrzennego pas o szerokości 30 m pod budowę linii kolejowej.
Aktualnie 40% z ponad 43 km trasy jest przewidziane w planach miejscowego zagospodarowania. Do grona samorządowców skupionych wokół projektu kolei dołączył samorząd dzielnicy Bemowo, którą reprezentował Bogdan Szułczyński. Na terenie Bemowa zlokalizowana będzie stacja metra Chrzanów.
Marszałek Adam Struzik jednoznacznie poparł projekt podkreślając, że komunikacja kolejowa należy do zadań priorytetowych w najbliższej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.(…)
 

Uczestniczący w spotkaniu samorządowcy (10 JST) podjęli decyzję o zabezpieczeniu w swoich budżetach środków na wykonanie studium wykonalności, które wg. wstępnych szacunków może kosztować około 1 mln zł. Dokument ten da odpowiedź na wiele pytań dotyczących kosztów budowy, wykupu gruntów czy zasadności budowy drogi wzdłuż linii kolejowej, czy jedynie skupić się na budowie obszernych parkingów przy planowanych stacjach.

Następnym etapem prac przy powstaniu  połączenia szynowego między Warszawą, a Sochaczewem byłoby powołanie spółki, której udziałowcami byłyby zainteresowane samorządy w tym Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Przygotowania do kampinoskiej kolejki idą pełną parą

  1. Jak na razie w planach przestrzennego zagospodarowania gminy Leszno nie znalazłem oznak planowanej budowy drogi kolejowej.

    P.S. Pewnie dlatego, że w ogóle nie ma w aplikacji warstwy planów związanych z drogami a tym bardziej "drogami żelaznymi".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *