Przegląd prasy: o kolejce do Kamiona, kampinoskich dworkach i czyszczeniu kanałów

Konserwator zabytków ratuje sochaczewską wąskotorówkę. PKP podjęły wprawdzie uchwałę o tym, żeby rozebrać nieużytkowany fragment torów za Wilczymi Tułowskimi, ale nieoczekiwanie dotarło do nich pismo, że konserwator chce wpisać kolejkę do rejestru zabytków. To uniemożliwia rozbiórkę. 
Czytaj więcej o sprawie na sochaczewianin.pl

W dniu 12 kwietnia 2012 r. Stowarzyszenia Mieszkańców Otuliny KPN otrzymało pozytywną decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na ręczne niszczenie tam bobra. Stowarzyszenie to wystosowało do mnie pismo z prośbą o wsparcie tychże działań. W związku z powyższym oraz z uwagi na fakt, iż zarówno w Łasicy jak i w kanale Ł-9 znajdują się duże ilości śmieci (w ubiegłym tygodniu KZB Czosnów usunął cały kontener odpadów ze zdemontowanych samochodów we wsi Dąbrówka) zwołuję na dzień 16 maja b.r. o godz. 18.00 spotkanie koordynacyjne w Urzędzie Gminy Czosnów. 
Czytaj więcej o sprawie na stronie gminy Czosnów

W Teresinie pałac miał Mieczysław Epstein, w Zaborowie rezydencję zbudował Leon Goldstand, zaś w Lesznie – Jan Bersohn. Przed 1914 r. wielka burżuazja warszawska chętnie osiedlała się na południowych obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Wszystkie trzy pałace przetrwały do naszych dni, a w architekturze każdego pobrzmiewają bliższe lub dalsze echa sztuki baroku. 
Więcej na warszawskiej stronie Gazeta.pl

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *