To warte pół miliona złotych cacko pomoże w walce z pożarami Puszczy

Po względnie wilgotnej zimie praktycznie nie ma już śladu, za to do Puszczy Kampinoskiej znowu powróciło zagrożenie pożarowe. Nic więc dziwnego, że KPN inwestuje coraz większy środki w obronę lasu przez ogniem. Najnowszy taki nabytek wart jest bagatela 490 tys. zł.

Nowy zakup to ciągnik John Deere 6100 z ładowaczem czołowym oraz łyżką wielofunkcyjną. Jak wyjaśnia dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego, maszyna posiada automatyczną skrzynię z 24 biegami do przodu i do tyłu. Bardzo mały promień skrętu (3,5 m) będzie umożliwiał łatwe manewrowanie pomiędzy drzewami, a duża moc – automatycznie regulowana do ok. 130 KM – pozwoli na wykonywanie bruzd mineralizacyjnych w trudnym terenie przy wykorzystaniu ciężkiego pługa. Kierowca ciągnika ma zapewniony komfort pracy w kabinie poprzez wyposażenie jej w ogrzewanie, radio, klimatyzację, fotel z amortyzacją, sterowanie oprzyrządowaniem zewnętrznym z kabiny.

Dodatkowym oprzyrządowaniem ciągnika dostarczonym w komplecie jest ładowacz czołowy o udźwigu 1650 kg oraz łyżka wielofunkcyjna „4 w 1” o szerokości 2 m umożliwiająca przenoszenie ładunku, wyładunek przez dno, zgarnianie i równanie lemieszem czy chwytanie. Ciągnik będzie wykorzystywany do wielu prac związanych z ochroną przeciwpożarową takich jak: wykonywania pasów zaporowych w terenie leśnym i nieleśnym w czasie akcji gaśniczych, wykaszanie poboczy dojazdów pożarowych kosiarką bijakową, zasypywanie i wyrównywanie dołów, usuwanie przeszkód na dojazdach pożarowych czy mineralizację pasów przeciwpożarowych typu B.

Maszynę zakupiono ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. I na tym nabytku KPN wcale nie chce zakończyć inwestycji w ochronę przeciwpożarową. Jak już wcześniej pisałem, Park zamierza na ten cel przeznaczyć w najbliższym czasie aż 10 mln zł. Na co wydana zostanie ta kwota? Chociażby na modernizację 3 wież obserwacyjnych i budowę dwóch nowych, a także na zainstalowanie na nich kamer, które będą podłączone do centralnego systemu. Powstanie też system łączności, który poprawi komunikację pomiędzy służbami w czasie prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych oraz innych związanych ze zwalczaniem skutków klęsk żywiołowych. Zmodernizowane zostaną ponadto trzy punkty czerpania wody do celów przeciwpożarowych.

fot. na górze: KPN

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *