Kiedy doczekamy się remontu parkingu i polany w Truskawiu?

Mimo wcześniejszych zapowiedzi bardzo popularna wśród kampinoskich gości infrastruktura turystyczna w Truskawiu wciąż nie może doczekać się gruntownego remontu. Niestety, start prac budowlanych znów się opóźnia.

Sztandarowymi przykładami gruntownie odremontowanych polan wypoczynkowych są Lipków oraz Granica. W obu miejscach bez problemu znajdziemy wygodne miejsce parkingowe, zaś dzieciaki mogą liczyć na różnorodny sprzęt zabawowy. Są też oczywiście ławki, wiaty, tablice informacyjne czy mapy. Na przeciwnym biegunie jest m.in. polana w Truskawiu. Kierowcy muszą tu uważać na ogromne dziury w zaniedbanej nawierzchni, zaś w letnie słoneczne weekendy muszą się liczyć nawet z tym, że w ogóle nie uda im się tu zaparkować. Ponadto mimo sporej liczby turystów, którzy właśnie tu rozpoczynają swoje wycieczki, infrastruktura turystyczna jest tu nad wyraz skromna.

Mając na uwadze te mankamenty, już w 2019 roku Kampinoski Park Narodowy rozpoczął przymiarki do gruntownej renowacji tego miejsca. Na początek zamówiono prace projektowe. Plany były ambitne. Zamierzano bowiem nie tylko wyremontować i powiększyć parking, ale także rozbudować infrastrukturę turystyczną (wiaty, ławki, plac zabaw, siłownia plenerowa, stacja naprawy rowerów oraz toalety), wytyczyć szlak w nowym przebiegu oraz zlikwidować problem tzw. truskawskiego morza (czyli często zalanego żółtego szlaku w kierunku Zaborowa Leśnego). O szczegółowych zamierzeniach przeczytacie TU.

Wydawało się, że prace te ruszą jeszcze w 2021 roku – tak przynajmniej KPN poinformował w swoim planie zamówień publicznych. Niestety, z powodów formalnych ogłoszenie przetargu na prace budowlane nie doszło do skutku. Z informacji Urzędu Gminy Izabelin wynikało jednak, że remont powinien ruszyć wiosną 2022 r.

Opublikowany właśnie tegoroczny plan zamówień KPN gasi te nadzieje. Również w najbliższych miesiącach remont ten nie dojdzie do skutku. Dlaczego? Z tym pytaniem zwróciłem się do dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Parku, powodem kolejnych opóźnień są przedłużające się procedury uzyskiwania wymaganych prawem pozwoleń i decyzji. „Długo trwały uzgodnienia związane z ostatecznym kształtem zagospodarowania z mieszkańcami Truskawia i gminą Izabelin. Koncepcja inwestycji została ostatecznie zaakceptowana przez wszystkie zaangażowane strony. Jesteśmy na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę (wniosek złożony w lutym 2022 roku) i sporządzania projektów wykonawczych” – wyjaśnia dyrekcja KPN.

Park jednocześnie zapewnia, że mimo tych opóźnień z inwestycji nie rezygnuje. „Jest ona od lat jednym z priorytetów KPN. Dokładamy wszelkich starań, aby zrealizować ją jak najszybciej, aby mogli z niej korzystać mieszkańcy i turyści odwiedzający park oraz aby dzięki niej lepiej chronić przyrodę na sąsiednich terenach. Niestety, trudna sytuacja na rynku budowlanym, wzrost cen i niedogodności związane z pandemią nieco pokrzyżowały plany Kampinoskiego Parku Narodowego. Konieczne będzie pozyskanie dodatkowych środków finansowych na realizację – podejmujemy negocjacje z funduszem dofinansowującym przedsięwzięcie” – wyjaśnia Park.

Z niecierpliwością czekamy zatem na rozwój wydarzeń.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Kiedy doczekamy się remontu parkingu i polany w Truskawiu?

  1. mam nadzieję, ze nie będą remontować lasu, bo kończy się to potem najazdem dzikich januszy, którzy niszczą to, czego prace budowlane nie zniszczyły. Znakomity przykład przytoczono polany Lipkowskiej, przykład jak ogrodzić formalne fragmenty KPNu permanentnie odciąć od częsci schodnich i przyspieczyć zabudowę okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *