Ekspresówka S7 skrajem Puszczy Kampinoskiej: będą kolejne opóźnienia

Telenoweli ws. budowy wylotówki z Warszawy na Gdańsk wzdłuż granicy Kampinoskiego Parku Narodowego ciąg dalszy. Inwestycja z pewnością nabierze kolejnych, przynajmniej wielomiesięcznych opóźnień.

Sprawę budowy S7 skrajem Puszczy opisuję na łamach „Kuriera” niemal od samego początku istnienia tej strony i mimo upływu dekady na inwestycji tej wciąż nie wbito pierwszej łopaty. Ba, nawet nie rozpoczęły się prace projektowe. Ostatnio pojawiło się jednak kilka sygnałów, że ta niemoc zostanie pokonana. Pod koniec 2021 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała postanowienie, które dawało zielone światło do dalszych prac nad inwestycją. Kilka tygodni później Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie wylotówki być może zostanie ogłoszony już w 2022 roku.

Tak się jednak na pewno nie stanie. Jak bowiem przewidywałem, od wspomnianej decyzji GDOŚ złożono odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – informuje portal Rynek Infrastruktury. Należy zatem oczekiwać, że rozpatrzenie tej sprawy zajmie przynajmniej kilka miesięcy. Niezależnie od wyroku później czeka nas zapewne odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, co zajmie kolejne miesiące (przy sprzyjających wiatrach).

Osobom mniej obeznanym w tym zagadnieniu warto wyjaśnić, że kontrowersje wokół tej inwestycji wcale nie wynikają z tego, że ma biec skrajem KPN (a nawet kawałek w jego granicach – patrz schemat) – ta kwestia została już dawno uzgodniona z Parkiem i z tego, co widzę, nie budzi nawet wielkiego oburzenia wśród ekologów. Źródłem emocji jest natomiast odcinek przez zabudowę Warszawy – Bemowo oraz Bielany. Można domniemywać, że mieszkańcy tamtejszych osiedli zrobią wszystko, by trasa ta nie powstała w planowanym przebiegu. Trudno zatem choćby orientacyjnie przewidywać, kiedy nastąpi wbicie pierwszej łopaty, a tym bardziej oddanie inwestycji do użytku. Wcześniej zapowiadany termin 2026 r. na pewno można włożyć między bajki.

Kolejne odcinki telenoweli o S7 już wkrótce w „Kurierze”.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Ekspresówka S7 skrajem Puszczy Kampinoskiej: będą kolejne opóźnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *