Dowiadujemy się coraz więcej konkretów o „Kampinoskich Bagnach II” – wartym 5,3 mln euro projekcie, który ma kontynuować przywracanie kampinoskich mokradeł do stanu naturalnego.
Źródłem owych szczegółów jest ogłoszony w ramach tego przedsięwzięcia dialog techniczny. Jego przedmiotem nie jest jeszcze samo wybudowanie infrastruktury hydrotechnicznej, ale na razie jedynie „wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej budowy obiektów małej retencji”. Niemniej jednak w dokumentacji przetargu znajdziemy kilka ciekawych map, które odkrywają nowe szczegóły na temat projektu.
O ogólnych celach „Kampinoskich Bagien II” pisałem jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Jednym z kluczowych zadań będzie budowa 15 progów piętrzących na kanałach Łasica, Zaborowskim oraz Ł9, a także unaturalnienie ich koryt na długości 8,5 km. Konkretne lokalizacje wyżej wymienionych działań prezentują mapy poniżej.
Kiedy powstanie ta infrastruktura? Trudno precyzyjnie wskazać. Koncepcja programowo-przestrzenna ma powstać w ciągu 13 miesięcy od podpisania umowy. Dopiero później przyjdzie czas na przygotowanie przetargu na prace budowlane, jego rozstrzygnięcie, no i realizację zadań.
Przypomnijmy, że cały projekt ma zostać zamknięty do 2026 roku.
Projekt przeraża i zasmuca…
Co ma Pan na myśli?
Czy nie wystarczyłoby pozostawić inicjatywę miejscowym bobrom? Podobnie ma się z niwelowaniem terenu po rozebranych domach – dlaczego nie zachować śladów ludzkiej aktywności w postaci fundamentów itp? Przyroda sama sobie z tym doskonale poradzi.
Dlaczego nie pozostawić inicjatywy przyrodzie? Bobry sobie doskonale poradzą z małą retencją. Tak samo jest z niwelowaniem terenów po rozebranych domostwach. Czy nie byłoby lepiej zostawić ślady człowieka w postaci starych fundamentów, fragmentów ogrodzeń itp?
Bobry są w parku od 40 lat i sobie nie poradziły.