Gdzie powstanie infrastruktura Kampinoskich Bagien?

Bagno w Kampinoskim Parku Narodowym

Dowiadujemy się coraz więcej konkretów o „Kampinoskich Bagnach II” – wartym 5,3 mln euro projekcie, który ma kontynuować przywracanie kampinoskich mokradeł do stanu naturalnego.

Źródłem owych szczegółów jest ogłoszony w ramach tego przedsięwzięcia dialog techniczny. Jego przedmiotem nie jest jeszcze samo wybudowanie infrastruktury hydrotechnicznej, ale na razie jedynie „wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej budowy obiektów małej retencji”. Niemniej jednak w dokumentacji przetargu znajdziemy kilka ciekawych map, które odkrywają nowe szczegóły na temat projektu.

O ogólnych celach „Kampinoskich Bagien II” pisałem jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Jednym z kluczowych zadań będzie budowa 15 progów piętrzących na kanałach Łasica, Zaborowskim oraz Ł9, a także unaturalnienie ich koryt na długości 8,5 km. Konkretne lokalizacje wyżej wymienionych działań prezentują mapy poniżej.

Kiedy powstanie ta infrastruktura? Trudno precyzyjnie wskazać. Koncepcja programowo-przestrzenna ma powstać w ciągu 13 miesięcy od podpisania umowy. Dopiero później przyjdzie czas na przygotowanie przetargu na prace budowlane, jego rozstrzygnięcie, no i realizację zadań.

Przypomnijmy, że cały projekt ma zostać zamknięty do 2026 roku.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

5 komentarzy do wiadomości “Gdzie powstanie infrastruktura Kampinoskich Bagien?

      1. Czy nie wystarczyłoby pozostawić inicjatywę miejscowym bobrom? Podobnie ma się z niwelowaniem terenu po rozebranych domach – dlaczego nie zachować śladów ludzkiej aktywności w postaci fundamentów itp? Przyroda sama sobie z tym doskonale poradzi.

  1. Dlaczego nie pozostawić inicjatywy przyrodzie? Bobry sobie doskonale poradzą z małą retencją. Tak samo jest z niwelowaniem terenów po rozebranych domostwach. Czy nie byłoby lepiej zostawić ślady człowieka w postaci starych fundamentów, fragmentów ogrodzeń itp?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *