Nowe ścieżki edukacyjne w Puszczy

Szlaki w Puszczy Kampinoskiej

Kolejny rok z rzędu Kampinoski Park Narodowy wytycza następne szlaki, które pozwalają (legalnie) zwiedzić nowe zakątki Puszczy. Co udostępniono w ostatnim czasie?

W zeszłym roku informowałem o zamiarach KPN dotyczących wytyczenia nowych szlaków turystycznych – od tego czasu są one krok po kroczku wcielane w życie. Najnowszą odsłoną tej akcji jest wyznaczenie dwóch krótkich ścieżek edukacyjnych.

Znaki czarne

Pierwsza nowość poprowadzi nas od parkingu w Łomiankach-Dąbrowie, przez teren dawnej atomowej kwatery dowodzenia, obok mogiły z 1942 r., do czarnego szlaku w kierunku Sierakowa. Kluczowy jest tu odcinek przez d. AKD – ścieżka biegnie tu po kładce, a następnie schodzi z Łużowej Góry po schodkach. Na razie widoki w tym miejscu nie powalają, ale – jak już informowałem – w przyszłym roku będzie można tu podziwiać murawy napiaskowe.

Gwoli ścisłości: w praktyce szlak jest już wyznaczony, choć od strony parkingu wciąż stoi znak zakazujący wchodzenia.

Znaki żółte

Druga nowość to ścieżka dookoła Długiego Bagna – miniemy tu chociażby cmentarz i muzeum w Palmirach czy pomnik w Pociesze. W zasadzie w zdecydowanej większości biegnie ona po już wcześniej wyznaczonych szlakach. Jedyną nowością jest przebieg po ścieżce łączącej parking w Pociesze ze szlakiem czerwonym dochodzącym do Długiego Bagna. Dla wielu wędrowców może okazać się to dogodny skrót, pozwalający ominąć węzeł szlaków przy cmentarzu.

Mapy nowych ścieżek edukacyjnych

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Nowe ścieżki edukacyjne w Puszczy

  1. coś się zmieniło na ścieżce żółtej? Korzystałem kilka razy z tego skrótu do Pociechy, są tam jakieś ruiny budynków (magazyny amunicji?), ale brak jest jakiechkolwiek tablic informacyjnych jak na innych ścieżkach. Natomiast czarna jest super opisana i zorganizowana

  2. Dawniej pod tym skrócie z Pociechy biegł czerwony szlak, widać jeszcze niewyraźne oznaczenie na jednej z dawnych bram składnicy amunicji. Potem zrezygnowano z tego odcinka, nawet powstała w Pociesze tabliczka zakazująca wstępowania na skrót. Podejrzewam, że leśnik sobie nie życzył turystów pod płotem. Miło, że legalnie można już tamtędy chodzić, bo chodzenie z Truskawia do Mogilnego Mostku z pominięciem tego skrótu byłoby niezbyt sensowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *