Ważny krok w kierunku wylotówki skrajem Puszczy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała istotną umowę dotyczącą odcinka trasy S7 – wylotówki do Gdańska, która będzie biegła z Bemowa przez Łomianki w kierunku Kiełpina, na krótkim odcinku wzdłuż granicy Kampinoskiego Parku Narodowego.

Kontrakt nie dotyczy jeszcze budowy, ale dopiero prac przygotowawczych, tj. opracowania koncepcji projektowej. Za 4 mln zł ma ona zostać wykonana w ciągu roku. Według przewidywań GDDKiA, o ile wszystko będzie szło zgodnie z planem, inwestycja powinna być gotowa w 2025 roku.

Warto przypomnieć, że ten odcinek wylotówki budzi ogromne kontrowersje, choć akurat nie z powodu sąsiedztwa Kampinoskiego Parku Narodowego – to było bowiem planowane od dawna, trzeba też przyznać, że nie ma tutaj sensownej alternatywy. Emocje są za to po stronie mieszkańców Bemowa i Bielan, którzy będą mieli tę trasę pod swoimi oknami. Nie brak ich także w Łomiankach, których mieszkańcy mają dosyć wiecznie zatkanej i niebezpiecznej „siódemki”. Z punktu widzenia kampinoskiej przyrody wspomniana koncepcja projektowa, nad którą właśnie ruszają prace, ma niebagatelne znaczenie. Doprecyzowane zostaną w niej bowiem ogólnikowe na razie założenia tej inwestycji dotyczące chociażby takich kwestii jak ograniczenia negatywnego wpływu na przyrodę. Kwestią sporną może okazać się np. ustawianie ekranów akustycznych czy sposób budowy przejść dla zwierząt.

Zobacz orientacyjny przebieg wylotówki

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Ważny krok w kierunku wylotówki skrajem Puszczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *