Jak będzie wyglądała kładka na Łużową Górę?

Wspominałem niedawno o starcie prac, które mają odmienić teren dawnej atomowej kwatery dowodzenia koło Łomianek. Pierwszy etap będzie polegał na odtworzeniu w tym miejscu muraw napiaskowych. Drugi – na który właśnie ogłoszono przetarg – dotyczy wybudowania kładki oraz schodów, które pozwolą owe murawy podziwiać bez szkody dla roślinności. Jak będzie wyglądała ta infrastruktura?

Kładka ze schodami będzie miała blisko 200 metrów długości – jej schematyczny przebieg prezentuje mapa poniżej. Dojdziemy do niej od strony parkingu w Łomiankach-Dąbrowie zniszczoną asfaltową drogą. Kładka będzie zbudowana z drewna i będzie miała około 1,2 metra szerokości. Żeby jednak turyści na siebie nie wpadali, w trzech miejscach będzie szersza – tam też ustawione zostaną tablice informacyjne.

Uproszczona mapa planowanej kładki i schodów

Ciekawostką będą schody w zachodniej części dawnego kompleksu. Pozwolą one zejść ze stoku Łużowej Góry w kierunku czarnego szlaku biegnącego do Sierakowa. Różnica wysokości na schodach wynosić będzie 7,5 metra.

Szczegółowy plan kładki

Jak wynika ze specyfikacji przetargu, prace miałyby się rozpocząć pod koniec kwietnia, a zakończyć do końca lipca br.

Wizualizacja fragmentu planowanej kładki

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.