Powstanie muzeum babickiej radiostacji?

Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza

Czy wiedzieliście, że to tutaj zrealizowano pierwszą bezpośrednią łączność radiową między Europą a Japonią? Że obiekt ten służył głównie do wymiany kursów giełdowych z USA bez żadnych pośredników? Że to najprawdopodobniej stąd świat dowiedział się o wybuchu II wojny światowej?

Mowa o Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Starych Babicach – ówczesnej dumie polskiej myśli technicznej, zniszczonej przez Niemców wycofujących się z Warszawy w 1945 roku.

Jak widać, z obiektem tym wiąże się wiele ciekawych historii. Dobra wiadomość jest taka, że być może za kilka lat powstanie muzeum, które będzie upamiętniać TRCN. W tym tygodniu odbyło się spotkanie „na szczycie” w tej sprawie. Wzięli w nim udział samorządowcy z: gminy Stare Babice, dzielnicy Bemowo oraz województwa mazowieckiego, a także reprezentanci licznych stowarzyszeń i instytucji: Bemowskiego Centrum Kultury, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Towarzystwa Boernerowo, Związku Oficerów Rezerwy RP, Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej, grupy historycznej Cytadela oraz Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Przede wszystkim obecni byli jednak przedstawiciele Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza, które dba o pamięć o tym miejscu, czego efektem jest m.in. wydana niedawno aplikacja mobilna.

O konkretnych rezultatach spotkania wiadomo niewiele. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dowiemy się jedynie, że w jego trakcie „omawiano plany co do przyszłości ruin w Lesie Bemowskim”.

„Radiostacja w pełni zasługuje na instytucję kultury, która opiekowałaby się tym obiektem. Dla Mazowsza powstanie takiego obiektu miałoby znaczenie turystyczne i edukacyjne. Takie muzeum (w planach mogłoby powstać tu Muzeum i Centrum Nauki Radiostacja Transatlantycka) byłoby nie tylko hołdem dla samej radiostacji, jej twórców, osób z nią związanych, czy bohaterskich obrońców z września 1939 r., ale również przykładem tego, że historia przeplata się ze współczesnością i może inspirować przyszłe pokolenia” – napisano na stronie UMWM.

Nieco więcej o planach związanych z upamiętnieniem tego obiektu dowiemy się ze strony Stowarzyszenia Park Kulturowy TRCN, które lobbuje na rzecz wybudowania muzeum. Miałoby ono nawiązywać do Centrum Nauki Kopernik, a więc oferować nie tylko stare eksponaty, ale również multimedialne atrakcje czy eksperymenty z zakresu technologii radiowych. Wg pomysłu stowarzyszenia placówka mogłaby się mieścić w budynku, który architektonicznie nawiązywałby do modernistycznego budynku projektu Mariana Kontkiewicza, z którego nadzorowano pracę radiostacji.

Trzymamy kciuki za inicjatywę i będziemy przyglądać się postępom.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *