Wybory samorządowe a sprawa kampinoska

Chociaż staram się tu unikać polityki, czasem po prostu się nie da. Dotyczy to w szczególności relacji między lokalnymi samorządami a Kampinoskim Parkiem Narodowym. Bywa, że dobrze się układają, choć jest i tak, że rodzą się konflikty. Jako że rezultaty zakończonych właśnie wyborów samorządowych nie pozostają bez znaczenia dla dalszych losów Puszczy Kampinoskiej, postanowiłem podjąć próbę przeanalizowania sylwetek wójtów pod tym kątem.

Piszę „podjąć próbę”,  bo nie jest łatwo przebadać programy wyborcze zwycięzców wyborów z perspektywy Puszczy. Jest tak choćby dlatego, że – o dziwo – wielu kandydatów nie publikuje w sieci swojego programu bądź umieszcza tam jego strzępki, a w tych strzępkach – niestety – rzadko kiedy jest choćby słowo o Puszczy. No, ale spróbujmy…

Stare Babice

Tu mamy zmianę ekipy. Krzysztofa Turka zastąpi Sławomir Sumka z lokalnego komitetu, dotychczas radny tej gminy, ponoć bardzo aktywny. Wyzwaniem stojącym przed tym samorządem z punktu widzenia Puszczy będzie w szczególności słynna działka 180, czyli baza radarowa. Tu wójt na Facebooku jasno zadeklarował, że jest przeciwko jej zabudowie. Trzymamy za słowo.

Izabelin

Kolejna spora zmiana. Urzędujący od wielu lat Witold Malarowski (który zasłynął chociażby wylewaniem ścieków do lasu) został zastąpiony przez Dorotę Zmarzlak z lokalnego komitetu. Dodajmy, że komitet ten – niezwiązany z ekipą poprzedniego wójta – wziął także większość w radzie gminy, w Izabelinie można się więc spodziewać sporych zmian (co ciekawe, o tej zmianie głośno zrobiło się nawet w ogólnopolskich mediach). Jak można przeczytać w internecie, Puszcza Kampinoska jest bliska jej sercu: „Chcemy, aby gmina Izabelin wchodziła w skład nowoczesnych, podmiejskich, ale pamiętających swą wiejską przeszłość i tradycje miejscowości. Chcemy, aby oddawała charakter Puszczy Kampinoskiej, w której jest położona i rozwijała się z szacunkiem dla otaczającej nas przyrody. Oznacza to współpracę z Kampinoskim Parkiem Narodowym i okolicznymi gminami oraz budowanie „małej turystyki” w sposób zaplanowany, harmonijny i zgodny z trybem życia  lokalnej społeczności”. Trzymamy za słowo!

Łomianki

Zmiana również w Łomiankach. Wieloletniego burmistrza Tomasza Dąbrowskiego zastąpi Małgorzata Żebrowska-Piotrak (również lokalny komitet). Z jej Facebooka można się dowiedzieć m.in., że sceptycznie pochodzi do planów budowy tzw. małej obwodnicy Łomianek, która – jak już tu informowałem – stanowiłaby poważne zagrożenie dla rezerwatu przyrody Jezioro Kiełpińskie. Nic tylko życzymy konsekwencji.

Leszno

Tu wójtem został wcześniejszy zastępca wójta, Grzegorz Banaszkiewicz. Zarówno na stronie jego, jak i jego komitetu trudno znaleźć jakieś odniesienia do Puszczy Kampinoskiej. Mowa jest za to o dbaniu o jakość powietrza czy renowacji parku Karpinek (to tam, gdzie kiedyś rosła Topola Lesznowska).

Kampinos

W Kampinosie bez zmian – wójtem pozostaje Monika Ciurzyńska.

Brochów

Bez zmian również w Brochowie, gdzie w I turze wygrał dotychczasowy wójt Piotr Szymański.

Leoncin

Na stanowisku pozostaje Adam Krawczak, który w ostatnich miesiącach zasłynął asfaltowaniem drogi przez sam środek Puszczy, i to wbrew zaleceniom dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. Z wiarygodnego źródła dowiedziałem się, że na jednym ze spotkań wyborczych miał deklarować chęć asfaltowania kolejnej drogi na terenie KPN. Dyrekcja raczej nie będzie stawać mu na (nomen omen) drodze…

Czosnów

W Czosnowie jedynym kandydatem był dotychczasowy wójt Antoni Kręźlewicz. Dał on się poznać m.in. z realizacji wielu inwestycji drogowych – z niedawnych warto chociażby wymienić wyasfaltowanie drogi Wiersze – Brzozówka biegnącej na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, teraz trwa z kolei budowa ścieżki rowerowej Czosnów – Łomna (wzdłuż ul. Rolniczej). Czy szykują się kolejne kampinoskie asfalty?

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

3 komentarze do wiadomości “Wybory samorządowe a sprawa kampinoska

  1. Akurat Rolnicza leży dość daleko od puszczy i budowa ścieżki rowerowej ma sens i cel. Nie znam jej statusu w gminie Czosnów lecz w Łomiankach to droga powiatowa leża bliżej Wisły niż puszczy. Zastosowywane w opisie porównanie urąga raczej rozsądkowi zwłaszcza, że dotyczy poruszania sie ekologicznymi rowerami!. Jakaś równowaga między ludzkimi potrzebami a puszczą musi istnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *