KPN przymierza się do nowej kładki

Przyzwyczailiśmy się do tego, że kładki w Puszczy Kampinoskiej budowane są przede wszystkim na bagnach. Tym razem będzie jednak inaczej. Oto bowiem Kampinoski Park Narodowy ogłosił przetarg na zaprojektowanie kładki na terenach piaszczystych.

Lokalizacja kładki (źródło: dokumentacja zamówienia)

Obiekt ma powstać w okolicach Łużowej Góry, w miejscu dawnej atomowej kwatery dowodzenia w Łomiankach. Kładka ma mieć długość 200 metrów i biec 20-45 cm ponad odtwarzanymi w tym miejscu murawami napiaskowymi. Wstępnie zaplanowano także nieco wyniesioną platformę widokową mieszczącą około 25 osób wraz z ławkami i tablicami informacyjnymi, a także zejście z północnej części Łużowej Góry (patrz mapa poniżej).

Lokalizacja kładki na danych wysokościowych (źródło: dokumentacja zamówienia)

Cała niezbędna dokumentacja ma być dostarczona do lutego przyszłego roku. Jeśli wszystkie procedury potoczą się zgodnie z planem, kładka mogłaby być gotowa latem lub jesienią 2019 r.

Przypomnijmy, że przedsięwzięcie to wpisuje się w szerszy projekt, którego celem jest zagospodarowanie terenu atomowej kwatery dowodzenia, co oznacza przede wszystkim wyburzenie znajdujących się tam obiektów (przeprowadzono to w 2017 r.), zagospodarowanie pozostałych piwnic dla nietoperzy oraz odtworzenie muraw napiaskowych.

Efekty odtwarzania muraw napiaskowych (źródło: dokumentacja zamówienia)

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “KPN przymierza się do nowej kładki

  1. Obiekt należał do wojska. Wojsko zabrało zabawki i pozostawiło Parkowi. A ten miał to wyremontować, zatrudnić personel, zrobić wystawę światło i dźwięk, budkę z pamiątkami, oświetlony parking? Zrobił to co mógł: schronisko dla nietoperzy. Od tego jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *