1. Kampinoski wilk kuruje się na Mazurach
fot. Adam Olszewski/RDLP Olsztyn |
Wilki coraz śmielej poczynają sobie w Puszczy Kampinoskiej. Niestety, w związku z tym nie omijają ich problemy typowe dla kampinoskiej zwierzyny, takie jak choćby kolizje z pojazdami przejeżdżającymi przez Park. Poniżej historia jednego z wilków opisana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie:
W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Dzikich prowadzonym Nadleśnictwo Olsztynek do zdrowia wraca wilk potrącony przez samochód w Kampinoskim Parku Narodowym.
Dwuletni basior, czyli samiec wilka, trafił na Mazury, ponieważ w północnej części Polski tylko Lasy Państwowe posiadają specjalistyczną wolierę do rehabilitacji wilków. Taki obiekt znajduje się na terenie RDLP w Olsztynie.
– Dziś już biega i widać, jak z dnia na dzień wraca do zdrowia. Cieszę się, ponieważ trafił do nas z połamaną miednicą i uszkodzoną wątrobą – mówi Lech Serwotka, leśniczy leśnictwa Napromek, przy którym działa prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich. – Jeszcze dwa, trzy tygodnie i wilk będzie mógł wrócić do Kampinoskiego Parku Narodowego, skąd pochodzi – dodaje leśniczy.
Wilk, który wraca do zdrowia w ośrodku Lasów Państwowych został znaleziony pod koniec marca przy drodze nr 580 w pobliżu Warszawy [Warszawa – Żelazowa Wola]. Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego zawieźli go do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, który podlega warszawskim Lasom Miejskim.
Tam okazało się, że nie ma odpowiedniej woliery do rehabilitacji wilków. W sprawę zaangażowała się dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Uznała, że najlepsze warunki do rehabilitacji basior znajdzie właśnie w mazurskim ośrodku prowadzonym przez Lasy Państwowe.
Nadleśnictwo Olsztynek specjalistyczną zagrodę do rehabilitacji wilków wybudowało rok temu. Spełniania ona rygorystyczne warunki związane z przetrzymywaniem tego chronionego drapieżnika, m.in. jest monitorowana.
2. Do Puszczy po czyste powietrze
Jak wszyscy doskonale wiecie, podczas ostatniego sezonu grzewczego mieliśmy wyjątkowo burzliwą dyskusję o zanieczyszczeniu powietrza w kraju. Przy okazji niedawnej publikacji raportu mazowieckiej inspekcji ochrony środowiska na ten temat warto powrócić do tego zagadnienia. W publikacji znajdziemy bowiem kilka ciekawych informacji dotyczących pomiarów zanieczyszczenia powietrza w Granicy koło Kampinosu. Są one o tyle ciekawe, że w Polsce największy problem mamy z pyłami zawieszonymi. Niestety, stacja w Granicy nie podaje na bieżąco wyników tego parametru. Trudno więc powiedzieć, na ile powietrze w Puszczy Kampinoskiej jest czystsze od tego w Warszawie.
Dane te znajdziemy jednak w raporcie WIOŚ. Wynika z niego np., że w ciągu roku na stacji w Granicy notowanych jest 13 przekroczeń normy dla pyłu zawieszonego. To dużo czy mało? Oczywiście najlepiej by było, gdyby w ogóle takich przekroczeń nie było. Ale i tak jest znacznie lepiej niż w Warszawie, gdzie np. w centrum, na stacji w al. Niepodległości, takich przekroczeń jest już 76!
Co więcej, o dobrej jakości kampinoskiego powietrza niech świadczy także to, że nie zanotowano ani jednego tzw. dobowego przekroczenia normy.
Dodajmy jeszcze, że średnie roczne stężenie pyłu wynosi w Granicy 22 mikrogramy na metr sześcienny – w woj. mazowieckim tylko jedna stacja może się pochwalić lepszym wynikiem!
3. 3 maja – podejście drugie
Niedawno pisałem o unieważnionym przetargu na ważną inwestycję w Puszczy, czyli remont ul. 3 maja prowadzącej z Warszawy przez Laski i Izabelin do Truskawia. Na szczęście zamówienie zostało ogłoszone po raz drugi i miejmy nadzieję, że tym razem wypali.
Jeśli tak, to kiedy zakończy się remont drogi? Oferty można składać do 9 maja, ich analiza potrwa zapewne kilka tygodni. Z kolei przewidziany w przetargu czas prac do 7 miesięcy. Jeśli więc nie pojawią się kolejne przeszkody, droga będzie gotowa w przyszłym roku.
4. W Lipkowie Bohun znów zawalczy z Wołodyjowskim
27 maja w Lipkowie odbędzie się inscenizacja pojedynku Jurko Bohuna z Michałem Wołodyjowskim. Wydarzenie wzbogacone zostanie o pokaz husarii oraz polskich, szwedzkich i kozackich obozów.
Dla wszystkich fanów potyczek przewidziano specjalny pokaz „na 30 szabli”. Dla kreatywnych szykowane są zaś warsztaty garncarstwa, kaligrafii oraz tkactwa.
W Puszczy Kampinoskiej jest naprawdę czyste powietrze. Wskazuje na to duża liczba porostów,które występują w tym kompleksie leśnym. A porosty w lesie są prawdziwym wyznacznikiem czystego powietrza. Szczególnie dużo można ich spotkać w okolicach Roztoki.
wybieram się na piknik