Ile waży Puszcza Kampinoska?

Zastanawialiście się kiedyś, ile może ważyć las? I czy w ogóle da się to jakoś zmierzyć? Otóż, da się i to… z pokładu satelity. Pokazał to projekt Instytutu Geodezji i Kartografii.

Instytucja ta właśnie zaprezentowała mapę, na której wyliczono biomasę leśną dla całej Polski. Wykorzystano do tego satelitarne zobrazowania optyczne oraz radarowe i dodatkowo uwzględniono dane z powierzchni próbnych.

Co ciekawego można wywnioskować z tej mapy? Na przykład to, że Puszcza Kampinoska jest względnie lekka, na przykład jeśli ją porównać do Puszczy Białowieskiej. Można domniemywać, że to efekt tego, że drzewostan „Kampinosu” jest po prostu znacznie młodszy niż „Białowieży” i potrzebuje jeszcze kilku dekad, by stać się pełnoprawną puszczą.

Z drugiej strony baczne oko dostrzeże, że biomasa Puszczy Kampinoskiej jest różna w poszczególnych częściach lasu i z reguły jest większa tam, gdzie zachowały się starodrzewy, np. w Kotlinie Cichowęża czy okolicach Krzywej Góry.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *