Rowery, wilki i spotkania, czyli kampinoski przegląd wydarzeń

1. Nowa ścieżka rowerowa w kierunku Puszczy

fot. pełnomocnik Warszawy ds. komunikacji rowerowej

Nie raz pisałem już o tym, że dla tych, co boją się jechać w ruchu ulicznym na rowerze, Puszcza Kampinoska jest dość trudno dostępnym miejscem. Kolejna planowana inwestycja powinna nieco to zmienić. Jak informuje pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej, w styczniu br. ogłoszono przetarg na zaprojektowanie drogi rowerowej wzdłuż ul. Pułkowej (łączącej Bielany z Łomiankami). Na odcinku od mostu Skłodowskiej-Curie do granicy z Łomiankami ma być wybudowana droga dla rowerów po zachodniej stronie jezdni, a na odcinku od trasy mostowej do ul. Papirusów – także po wschodniej. Razem powstanie 3,5 km infrastruktury dla rowerów. Niestety na efekty trzeba będzie trochę poczekać – trasa ma być gotowa do końca 2017 roku.

2. Akademia o ochronie czynnej i ścisłej w KPN
Po pewnej przerwie Kampinoski Park Narodowy wraca do organizowania kolejnych spotkań z cyklu „Akademia Kampinoska”. Najbliższe odbędzie się 20 lutego, a jego temat to „Działania z zakresu ochrony czynnej i ścisłej w lasach Kampinoskiego Parku Narodowego”. Wycieczka będzie poświęcona zadaniom realizowanym w obszarach ochrony czynnej i ścisłej. Poruszone zostaną m.in. zagadnienia z zakresu: ekologii lasu, sposobu i znaczenia realizowania zabiegów pielęgnacyjnych drzewostanów, historii i przyszłości lasów Puszczy Kampinoskiej. Uczestnictwo jest bezpłatne.

Czas trwania wycieczki: ok. 3 godz. Miejsce zbiórki: parking leśny w Truskawiu, godz. 9.00 (ok. 500 m od pętli autobusowej). Dojazd: samochodem lub autobusem linii 708 ze stacji Metro Młociny.

Trasa wycieczki będzie przebiegać na terenie Obwodu Ochronnego Laski i będzie miała kształt pętli. Prowadzący: Tomasz Hryniewicki – nadleśniczy Obrębu Ochronnego Laski oraz Łukasz Tyburski – adiunkt w Zespole ds. Nauki i Monitoringu Przyrody.

3. O monitoringu przyrody 
Tym razem coś bardziej naukowego. Kampinoski Park Narodowy oraz REC Polska zapraszają na seminarium naukowe: „Wyniki inwentaryzacji i monitoringu przyrody ożywionej parku zrealizowanych w ramach projektu NFOŚiGW”. Spotkanie odbędzie się 11 marca. Szczegóły konferencji dostępne są na stronie KPN-u.

4. Wilki idą dalej!
Wilk szaryPod koniec zeszłego roku Mazowsze obiegła sensacyjna wiadomość, że wilki na dobre zadomowiły się już w Kampinoskim Parku Narodowym. Jak się okazuje, na tym nie skończyły swoich migracji, bo teraz znaleziono ślady ich bytności w pobliskiej Puszczy Bolimowskiej! Trafiły tam zapewne z Puszczy Kampinoskiej – choć odległość między tymi kompleksami nie jest wielka, to musiała być to dla tych nie lada podróż. Dzielą je bowiem nie lasy (będące dobrymi korytarzami migracyjnymi), ale pola, tereny zabudowane i wiele ruchliwych dróg oraz linii kolejowych, w tym autostrada A2. Na razie nie jest jednak pewne, czy wilki osiądą tu na stałe.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Rowery, wilki i spotkania, czyli kampinoski przegląd wydarzeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *