Kampinoski przegląd prasy

Kampinoski Park Narodowy wydał ostatnio trzy ciekawe pozycje.

Puszcza Kampinoska (4/2015)

Kwartalnik obfituje w wiele ciekawych tematów. Pasjonaci Puszczy Kampinoskiej zapewne zetknęli się ze zdjęciami Grzegorza Okołowa – jego fotografie ilustrują m.in. niektóre mapy. Bez wątpienia ma on talent w uchwyceniu piękna tego regionu, a w wywiadzie zdradza, jaka jest recepta na sukces oraz opowiada o niektórych swoich najbardziej udanych ujęciach. Oczywiście w wywiad jest bogato ilustrowany!

Inna osoba powszechnie znana miłośnikom Puszczy to wybitny krajoznawca i autor przewodników Lechosław Herz. W kwartalniku opublikowano jego artykuł poświęcony Izabelinowi – ale nie temu obok Warszawy, ale Izabelinowi Leśnemu znajdującemu się po przeciwnej stronie lasu. Mało kto tam bywa, a szkoda, bo miejsce jest urokliwe, mało znane i z ciekawą historią.

W kwartalniku nie mogło oczywiście zabraknąć tematu wilka – nowego gatunku, który zadomowił się w Puszczy, robiąc przy okazji niemałą sensację. Polecam także artykuł o wolontariacie – z rozmowy z trzema wolontariuszami dowiecie się, co robią w Kampinoskim Parku Narodowym i jak podoba im się to zajęcie.

Łoszak (nr 20)
Swoje kampinoskie czasopismo mają również dzieci. W najnowszym numerze dowiedzą się m.in., czym konkretnie żywi się zając, jak rozpoznać wiek drzew oraz jaki jest najmniejszy ptak w Puszczy.

Turystyka w sercu Puszczy
Okolice Zaborowa Leśnego to jedno z piękniejszych miejsc w Puszczy Kampinoskiej, a do tego
położne blisko Warszawy. Ostatnio stało się łatwiej dostępne dzięki wybudowaniu nowej, bardzo długiej kładki na szlaku turystycznym (700 m). Wydany właśnie przez KPN przewodnik oprowadza nas po tej okolicy. Proponuje on kilka tras wycieczek o różnej długości i stopniu trudności, a przy okazji opisuje mijane miejsca. Do tego przewodnik wzbogacono o mapy. Pozycja godna polecenia!

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

3 komentarze do wiadomości “Kampinoski przegląd prasy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *