Przegląd wydarzeń z Puszczy: drogi, koleje, imprezy i wędrówki

1. Most w Lipkowie gotowy na przywrócenie ruchu
Dobra wiadomość dla mieszkańców Lipkowa oraz tych, którzy dojeżdżają do Puszczy przez tę miejscowość. Jak donosi portal Izabelin24.pl, po wielotygodniowych pracach kończy się budowa mostu nad Lipkowską Wodą. W zasadzie już się skończyła, choć zapewne z powodu odbiorów przeprawa nie została jeszcze formalnie otwarta. Tym niemniej przejechać się nią już da.

2. Akademia Kampinoska o ptakach

7 listopada, w sobotę, odbędzie się kolejna edycja spotkania z pracownikami Kampinoskiego Parku Narodowego pod hasłem „Akademia Kampinoska”. Początek o godzinie 10:00 w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Tetmajera 38. Spotkanie to referat przedstawiający charakterystykę możliwych do spotkania gatunków oraz wyjście do lasu w celu poszukiwania gatunków jesiennych, przebywających w borach.  Uczestnicy dowiedzą się, że nie tylko wiosna jest dobrym okresem do obserwacji ptaków oraz że jesień to najlepszy czas na rozpoczęcie nauki o ich wyglądzie i biologii.

3. Sochaczewskie muzeum kolejowe się rozbudowuje
22 października w siedzibie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie nastąpiła uroczysta inauguracja Centrum Edukacyjno-Turystycznego. Dawne przedszkole kolejowe przy ul. Licealnej zostało zaadaptowane na potrzeby muzealne dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej, Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tej modernizacji Muzeum uzyskało dodatkowo prawie 900 metrów kwadratowych na swoją działalność.
Docelowo w Centrum znajdzie się ekspozycja poświęcona kolejom wąskotorowym w Polsce, a także wystawa przybliżająca atrakcje turystyczne i historię ziemi sochaczewskiej oraz Puszczy Kampinoskiej. W poczekalni dawnego budynku stacyjnego z 1937 r. znajdzie się natomiast wystawa poświęcona historii Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej. Oprócz nowych wystaw w Centrum prowadzone będą lekcje muzealne dla szkół, spotkania i konferencje oraz Punkt Informacji Turystycznej, który ma stać się bazą wiedzy o atrakcjach turystycznych regionu.
Szczegóły

4. Samotnie dookoła Puszczy
Trzeba naprawdę kochać Puszczę, żeby wybrać taki sposób jej zwiedzania. Michał Główka postanowił przejść ją dookoła… i to za jednym zamachem. Zajęło mu to dwie doby, w trakcie których przeszedł 210 km. Co ciekawe, to już jego druga taka eskapada! Wcześniej podobny dystans pokonał w 30 godzin.’
Szczegóły

5. Zapowiedź Rajdu Niepodległościowego
14 listopada z Leszna ruszy IV Niepodległościowy Rajd po Puszczy Kampinoskiej. Organizatorem imprezy jest Lokalna Grupa Działania „Między Wisłą a Kampinosem”. Ze szczegółami można zapoznać się na stronie LGD.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Przegląd wydarzeń z Puszczy: drogi, koleje, imprezy i wędrówki

  1. ad. 4 kolega Michał ma chyba jakieś chody w KPN 🙂 no bo przecież po zmroku nie wolno przebywać na terenie Parku.. nie mówiąc o tym że nocą to może być niebezpieczne (myśliwi/kłusownicy itp.)

  2. nie mówiąc już o wątpliwej przyjemności z marszu lasem po nocy. Widoków jak na lekarstwo a łatwo choćby skręcić nogę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *