Salonka, remonty, wystawy, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy i okolic

1. Bliżej uchwalenia planu ochrony KPN
2 lipca Kampinoski Park Narodowy przekazał Ministrowi Środowiska projekt planu ochrony Kampinoskiego Parku Narodowego z uwzględnieniem zakresu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 „Puszcza Kampinoska”. Oj długie są perypetie tego planu. Wystarczy przypomnieć, że o jego pierwszej wersji pisałem na tym blogu jeszcze pod koniec 2011 roku. Dlaczego tak długo wchodzi w życie? Tego nie wiem. Mogę za to polecić lekturę samego planu (można go pobrać TU), bo stanowi on ciekawe i obszerne (176 stron) kompendium wiedzy o Kampinoskim Parku Narodowym. Można w nim także znaleźć – jak sama nazwa wskazuje –informacje o planowanych działaniach mających chronić kampinoską przyrodę. Trochę jednak szkoda, że opisano je dość ogólnikowo.

2. Wymienią mostek nad Łasicą

Urokliwy mostek o długości 25 metrów nad Łasicą na żółtym szlaku z Granicy do Nowego Polesia zostanie wymieniony. Kampinoski Park Narodowy właśnie ogłosił przetarg na te prace. Zgodnie z dokumentacją mają zostać zakończone do połowy maja. Jak można się domyślać, mogą one spowodować czasowy brak możliwości przekroczenia Łasicy w tym miejscu. O ewentualnym zamknięciu szlaku oczywiście będę informować.

3. Utrudnienia w Granicy
Od początku sierpnia do odwołania z powodu remontu zamknięty będzie skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy koło Kampinosu, a także pobliska Aleja III Tysiąclecia oraz biegnący obok fragment ścieżki dydaktycznej.

4. Przyroda w akwareli – nowa wystawa w siedzibie KPN5. Zobacz salonkę Jaruzelskiego
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie realizuje w te wakacje cykl niedziel tematycznych w ramach Wakacji z wąskotorówką. Pierwsze spotkanie, które odbyło się 26 lipca poświęcone zostało parowozowi Px49–1794. Teraz przyszedł czas na prezentację kolejnego interesującego obiektu, znajdującego się w skansenie, czyli tzw. Salonki Jaruzelskiego. Wagon ten, wyprodukowany w Zakładach Mechanicznych Lilpop, Rau i Lowenstein, w Warszawie jeszcze w 1930 r. „zasłynął” okresem użytkowania na wojskowej kolei wąskotorowej w Zielonce pod Warszawą, gdzie wykorzystywał go m.in. gen. Wojciech Jaruzelski. Goście Muzeum będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić wnętrze Salonki, które zwyczajowo nie jest udostępniane.
Gdzie: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, ul. Towarowa 7.
Kiedy: 09.08.2015 r. od godz. 13.00 do 16.00.
Wstęp: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 6 zł.

6. Instant karma, ale szkoda łosia
Przykry, choć jednocześnie intrygujący wypadek zdarzył się ostatnio w okolicach Pomiechówka. Jak donosi „Goniec Lokalny”, pewien 25-letni mężczyzna najpierw zderzył się z łosiem, niestety zabijając zwierzę. Nic sobie jednak z tego nie zrobił i pojechał dalej. Los się jednak na nim zemścił, bo kawałek dalej nie wyrobił się na zakręcie i zderzył się z drzewem. Ponoć był pijany.

7. Uwaga na zagrożenie pożarowe

źródło: IBL

Upały zrobiły swoje. Aktualnie na terenie Puszczy Kampinoskiej obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Co gorsza, meteorolodzy na razie nie zapowiadają większych opadów deszczu. Stąd apel – po pierwsze, o zachowanie ostrożności w lesie. Byle odłamek szkła może stać się przyczyną poważnego pożary. Po drugie, by uważnie obserwować innych ludzi i w razie bezmyślnego zachowania zwracać im uwagę.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *