Po pożarze zamknięto Drogę Palmirską

fot. KPN

Jak już pewnie wielu z was wie, w czwartek w okolicach Palmir pożar strawił 6 ha Puszczy Kampinoskiej. W trwającej 14 godzin akcji wzięło udział 20 samochodów straży pożarnej. Do wydarzenia doszło przy drodze na Gdańsk, około 1 km w głąb lasu od Drogi Palmirskiej – służby o pożarze poinformował kierowca jadący właśnie „siódemką”. Jak podają media, przyczyna wprawdzie nie jest na 100% znana, ale wiele wskazuje na podpalenie. KPN dodaje, że to już 22. takie zdarzenie w Puszczy w tym roku, do tej pory jednak najpoważniejsze.

UWAGA! Z uwagi na konieczność dozorowania pogorzeliska, przez najbliższe dni droga do cmentarza w Palmirach będzie zamknięta – zarówno dla samochodów, jak i pieszych. 

I w tym miejscu czas na apel! Po pierwsze, miejmy na uwadze, że w Puszczy Kampinoskiej obowiązuje III (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego, a opadów w najbliższych dniach nie zapowiadają. Poruszając się po lesie, zachowajmy więc daleko posuniętą ostrożność – żadnych ognisk, grillów czy papierosów! Po drugie, szczególnie w okolicach Palmir miejmy oczy szeroko otwarte. Jeśli zauważymy kogoś podejrzanego, zgłośmy się do KPN-u (telefon alarmowy punktu alarmowo-dyspozycyjnego 22 722 67 75 lub centrala KPN 22 722 60 01; -21) bądź na policję. Tym razem spaliło się 6 ha, następnym razem może być znacznie więcej.

Inna sprawa jest taka, że jeśli dalej utrzymają się wysokie temperatury i brak opadów, KPN może (całkiem słusznie) wprowadzić zakaz wstępu o lasu.

Więcej zdjęć pożaru na stronie KPN

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Po pożarze zamknięto Drogę Palmirską

  1. Co za szok… I tak dobrze, że to tylko 6 ha, ale szkoda że w okolicach Palmir. Tam jest taki piękny szlak. Miałam tam jechać w przyszły weekend. Do tego czasu pewnie już otworzą drogę, zobaczę na własne oczy jak wygląda pogorzelisko. Mam nadzieję, że to nie było celowe podpalenie – kto mógłby zrobić coś takiego? :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *