Polityczno-drogowo-turystyczny przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Wkrótce kolejna wycieczka z pracownikiem KPN-u

„Zagrożenie gatunkami obcymi” – pod tym hasłem w najbliższą sobotę (8 listopada) z Leszna (na końcu ul. Szkolnej, przy witaczu) ruszy kolejna wycieczka edukacyjna z pracownikiem Kampinoskiego Paku Narodowego. Tym razem będzie poświęcona:
• metodom zwalczania gatunków obcych,
• zróżnicowanej rzeźbie Puszczy Kampinoskiej,
• obszarom ochrony krajobrazowej,
• problemom deficytu wody,
• wykupom gruntów.

Wycieczka potrwa około 4-4,5 godziny, w tym czasie uczestnicy pokonają około 12 km.

2. Coraz więcej zamieszania wokół smrodu
Sprawa kompostowni oraz wysypiska śmieci na Radiowie nabiera rozgłosu i z pewnością jeszcze nie raz o niej usłyszymy. W najnowszej odsłonie konfliktu przedstawiciele stowarzyszenie „Czyste Radiowo” zwracają uwagę na specyfikację jednego z przetargów MPO (właściciela śmierdzącego obiektu). Jak czytamy na facebookowym profilu organizacji:

Dla naszego dobra, spółka ROZBUDUJE istniejąca kompostownię. Każdą z 32 pryzm wydłuża o 10 metrów! A na dodatek dostawia kolejne 4 boksy żelbetowe. Razem daje to ponad ok 45% więcej smrodu! A to nie koniec – komputerowy system nadzorujący pracę pryzm ma być przystosowany do obsługi aż 60 (!) pryzm! (teraz są 32 pryzmy). W najbliższym czasie MPO planuje rozbudowę o ponad 100%

O komentarz poprosiłem MPO. Oto odpowiedź, jaką otrzymałem:

Przetarg na przedłużenie istniejących pryzm nie miał na celu zwiększenia mocy przerobowych Zakładu przy ul. Kampinoskiej, a zoptymalizowanie procesu. Wydłużenie pryzm pozwoli na zmniejszenie ich wysokości, a co za tym idzie zwiększy efektywność procesu przetwarzania odpadów i ograniczy uciążliwość. Zmniejszenie wysokości pryzm było jednym z zaleceń podczas prowadzonych przez MPO analiz. Spowoduje to lepszy dopływ tlenu do przetwarzanego materiału. Jest to jedno z działań, które Spółka podjęła celem zmniejszenia uciążliwości zapachowej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania dla okolicznych mieszkańców. By zachować dotychczasowe moce przerobowe, konieczne jest wydłużenie pryzm.
 Spółka podjęła szereg działań, by zmniejszyć dokuczliwość swoich instalacji na Radiowie. Od 2012 roku MPO zainwestowało kilkadziesiąt milionów złotych w modernizację kompostowni m.in. zmieniając technologię z gnilnej na tlenową oraz budując halę rozładunku odpadów o powierzchni 4000 m kw. W czerwcu Spółka podjęła współpracę z Politechniką Warszawską w celu wskazania koncepcji działań, a w ostatnim czasie przyjęła 14 punktowy program prac, które są i w ciągu najbliższych miesięcy będą realizowane w instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania.

Ocenę tych wyjaśnień pozostawiam każdemu z Was. Jeśli ktoś nie chce w to wierzyć, przynajmniej można to potraktować jako obietnicę na piśmie, z której później będzie można kogoś rozliczyć. Nie ma natomiast wątpliwości, że tłumaczenia te nie zadowalają „Czystego Radiowa”. Kolejna demonstracja tego stowarzyszenia zaplanowana jest już na 7 listopada.

3. Schetynówki nie dla Puszczy
Pod koniec października poznaliśmy listę dróg powiatowych i gminnych, które w 2015 roku będą dofinansowane z tzw. programu schetynówek. Niestety, nie ma wśród nich żadnych dróg w bezpośredniej okolicy Puszczy, choć każdy, kto się tu porusza rowerem, wie, że dziurawego asfaltu jest pod dostatkiem.

4. Z Puszczy do Sejmiku
Jerzy Misiak, były dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego nie planuje kończyć swojej działalności publicznej. Okazuje się bowiem, że będzie kandydować w najbliższych wyborach samorządowych. Z list PSL-u stara się o fotel w sejmiku województwa mazowieckiego.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *