Gdzie będą zalewy wokół Puszczy?

Proponowana lokalizacja zbiorników retencyjnych (nieb. kółka)

Niedawno pisałem o spotkaniu w Starostwie w Ożarowie, na którym prezentowano plan kompleksowej regulacji gospodarki wodnej w powiatach: warszawskim zachodnim, sochaczewskim i nowodworskim (na zlecenie samorządów przygotowała go firma RDH Architekci Urbaniści). W relacji mowa była m.in. o wybudowaniu sztucznego jeziora na południe od Kampinosu. Zaciekawiony tematem poprosiłem Starostwo o udostępnienie prezentacji.

Tam znalazłem wiele ciekawych rzeczy. Na przykład to, że autorzy całej koncepcji proponują wybudowanie nie jednego, ale kilku zbiorników retencyjnych. Ich sugerowane lokalizacje pokazuje mapa obok. Jak widać znajdowałyby się one tuż obok granic Kampinoskiego Parku Narodowego.

Przewidywany zasięg urbanizacji

Jeszcze ciekawsze rzezy można znaleźć kilka stron dalej: mapa prezentująca planowaną urbanizację wokół Puszczy. Przerażająca wizja, która – mam nadzieję – szybko się nie spełni.

Dalej prezentowane są cztery różne koncepcje rozwoju dla okolic Puszczy – każda z nich oczywiście związana bezpośrednio z gospodarką wodną. I tak, dla doliny Wisły w okolicach Łomianek sugerowana jest strategia ochrona poprzez rozwój, która miałaby polegać na różnego rodzaju inżynieryjnym okiełznaniu rzeki. Dla doliny Wisły za Nowym Dworem Mazowieckim proponowane jest hasło „przestrzeń dla rzeki”, co oznacza m.in. odsunięcie wałów od rzeki i ich wzmocnienie, pogłębienie koryta czy usuwanie przeszkód mogących spowalniać odpływ.

Strefy rozwoju gospodarki wodnej

Wzdłuż Bzury lansowana jest z kolei koncepcja „Zachodnie wejście do KPN” – jak się domyślam z obrazków, chodzi o postawienie na różnego rodzaju rekreację. No i na południe od KPN-u proponowana jest strategia „kontrolowanej urbanizacji”.

Prezentowane rozwiązania są bardzo ogólnikowe, a z drugiej strony szeroko zakrojone. Warto jednak podkreślić, że na razie stanowią wyłącznie przymiarki do wykonania studium wykonalności – dopiero w tym dokumencie znajdziemy więcej konkretów. Według planów samorządowców (a właściwie to ich życzeń) cały projekt miałby być realizowany jeszcze w tej perspektywie finansowej. Jego start jest oczywiście uzależniony od pozyskania środków unijnych.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Gdzie będą zalewy wokół Puszczy?

  1. To prawda. Mnie też przeraża wizja zabudowania go ze wszystkich stron. Marzę o tym, żeby KPN wykupił pas gruntów tuż za swoją południowo-wschodnią granicą, tzw. "koczarskie pola", i zostawił je w stanie nieużytków. To byłaby świetna strefa buforowa między puszczą a rozrastającymi się w tym rejonie miejscowościami. Ale na pokazanych tu planach widać, że są przeznaczone pod zabudowę. Bardzo niefajnie… A można by np. puścić tędy kolejkę z Warszawy do zachodniego krańca puszczy, żeby trochę rozluźnić ruch turystyczny, bo na razie koncentruje się bliżej stolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *