Co na Mazowszu planują dla Puszczy?

Na początku lipca przyjęto Plan Zagospodarowania Województwa Mazowieckiego. Można w nim znaleźć wiele ciekawych zamierzeń dotyczących zarówno samej Puszczy Kampinoskiej, jak i bezpośredniej okolicy.

Tym, co zaskoczyło mnie w tym dokumencie chyba najbardziej, to plan wytyczenia nowego przebiegu drogi wojewódzkiej 580 z Warszawy do Sochaczewa. Miałaby ona biec bardziej na południe, dokładnie wzdłuż planowanej linii kolejowej, o której już tutaj kilkukrotnie pisałem. Z jednej strony to słuszne zamierzenie, bo obecnie droga ta niemal cały czas biegnie przez teren zabudowany. Z drugiej strony zachodzę w głowę, jak zubożone janosikowym województwo mazowieckie mogłoby sobie na tak dużą inwestycję pozwolić?

Kolejną sporą inwestycją w okolicach Puszczy będzie Legionowska Trasa Mostowa (LTM). Swój bieg zacznie w centrum Łomianek, a następie przez Wisłę dotrze w okolice Wieliszewa. No i nie zapominajmy o budowie trasy S7, czyli wylotówki z Warszawy na Gdańsk. Natomiast z mniejszych inwestycji – na dwóch krótkich odcinkach miałaby zmienić bieg droga wojewódzka 575 z Kazunia do Płocka (okolice Grochali i Secymina).

W planie mowa jest także o inwestycjach w turystykę, np. uporządkowaniu istniejących szlaków czy budowie szlaku rowerowego wzdłuż Wisły oraz nowych mostów i przepraw promowych na Wiśle (gdzie, tego nie doprecyzowano). 

Poza tym w dokumencie znajdziemy wzmianki o konieczności uregulowania granic KPN oraz wykupu gruntów z rąk prywatnych, a także o postępującej antropopresji na Puszczę Kampinoska. W sumie to oczywistości, ale może i dobrze, że znalazły się one w planie.

Wszystkie dokumenty związane z planem można znaleźć TU

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Co na Mazowszu planują dla Puszczy?

  1. Pobożne życzenia.
    UM nie ma kasy na jakiekolwiek duże inwestycje drogowe i nie zanosi się żeby kiedykolwiek miał.
    "Trasa mostowa" jest w planach od 40 lat i nic z tego nie wynika…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *