5 km betonowych płyt trafi do Puszczy

Wiecie, co to jest płyta yomb. Pewnie nie. Ja też dotychczas nie wiedziałem. To coś takiego, jak na rysunku obok. Już niedługo, poruszając się po Puszczy, będziecie mieli okazję zobaczyć taką płytę na własne oczy. Oto bowiem Kampinoski Park Narodowy ogłosił przetarg na utwardzenie tego typu palami 5 km dróg pożarowych.

Prace wykonane zostaną łącznie na 16 odcinkach. Pełną listę dróg do utwardzenia możecie znaleźć na stronie KPN-u. Są to np. fragmenty Szerokiej Warszawskiej Drogi (prowadzi z Lipkowa do Zaborowa Leśnego, częściowo biegnie nią niebieski szlak), Młyńskiej Drogi (biegnie nią m.in. żółty szlak z Opalenia do uroczyska Na Miny) czy Sejmikowej Drogi (z Palmir w kierunku Cmentarza, biegną nią szlaki czerwony i żółty).

Ze specyfikacji przetargu trudno jednoznacznie wywnioskować, czy prace obejmą jakiekolwiek odcinki znakowanych szlaków turystycznych, ale nie jest to wykluczone. Z jednej strony jest więc obawa, że urokliwe kampinoskie ścieżki stracą nieco ze swego uroku. Z drugiej strony będzie łatwiej przejechać rowerem po piachu ;). A tak na serio, to przecież bezpieczeństwo pożarowe przede wszystkim.

Czy znajdziemy płyty yomb na szlakach, przekonamy się jesienią. Prace mają być bowiem zakończone do końca października br.

A tak na marginesie… zapraszam do śledzenia kampinoskiego Twittera 🙂

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

7 komentarzy do wiadomości “5 km betonowych płyt trafi do Puszczy

  1. Słabe to… Wystarczy, że płyty sie "zwichrują" i żaden wóz ppoz nie przejedzie. To juz było przerabiane na terenach zalewowych (okolice Wrocławia) i tamtejsza PSP odrzuciła kolejne projekty "utwardzeń = utrudnień" na drogach.

  2. Betonowanie dróg leśnych w KPN jest skandalem.Są inne sposoby na utwardzanie dróg bez stosowania ordynarnie wyglądających płyt.Niedawno wylano asfaltem leśny parking w Granicy.Wygląda teraz jak parking pod supermarketem.Na tą modernizację wydano jedyne 3 800 000 złotych.I może tylko o to wydawanie pieniędzy chodzi.

  3. Betonowanie dróg leśnych w KPN jest skandalem.Są inne sposoby na utwardzanie dróg bez stosowania ordynarnie wyglądających płyt.Niedawno wylano asfaltem leśny parking w Granicy.Wygląda teraz jak parking pod supermarketem.Na tą modernizację wydano jedyne 3 800 000 złotych.I może tylko o to wydawanie pieniędzy chodzi.

  4. brzmi strasznie, ale skoro to 5 km na 16 odcinkach to może nie będzie tragedii. ja byłabym za położeniem paru takich płyt przy wjeździe na parking w truskawiu i dąbrowie leśnej, bo są góry i doliny.przejechanie kilku metrów jest koszmarem. może ktoś by się przy okazji pofatygował i to zrobił?

  5. Jak podaje strona gminy kampinos , odbędzie się uroczystość sadzenia dębów w alei 3 tysiąclecia.Mam nadzieje że tego infantylnego tytułu nie wymyślili pracownicy KPN tylko władze tej gołodupczej wsi?.S poważaniem można się spodziewć że nie długo wymyślą uroczystość szczania na odległość.

  6. Dobry pomysł,może choć troche ograniczy się w ten sposób rozjeżdżanie wydm przez rowerzystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *