Udrażniają gminne rowy, także w okolicy Puszczy

fot. PWZ

Jak można przeczytać na stronie powiatu warszawskiego zachodniego, od początku maja powiatowa koparka rozpoczęła prace nad udrażnianiem lokalnych rowów. Prace trwają także w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy.

Jak miałem okazje przekonać się na własne oczy, rowy udrożniono m.in. w okolicach wsi Janów, gmina Stare Babice, tam, gdzie żółty szlak rowerowy wjeżdża do lasu. Już od pewnego czasu dało się tam zaobserwować, że po intensywnych opadach deszczu teren robił się podmokły, przez co trudno było przejść przez kanał suchą stopą. Teraz powinno być tam już lepiej. Nie tylko bowiem udrożniono kanał, ale także wybudowano coś a la mostek.

PWZ pisze o pracach na kanałach:
W początku maja koparka pracowała w okolicach Borzęcina Dużego, dzięki niej odmulono kolejne rowy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy właściciele gruntów rolnych zgadzają się na wjazd maszyny na ich teren. Czasem właśnie z tego powodu nie można przeprowadzić prac melioracyjnych. Przy większych opadach deszczu, niedrożność rowów może powodować podtopienia. Cierpią wówczas okoliczni rolnicy, nawet ci, na których terenie przeprowadzono wcześniej prace konserwatorskie urządzeń melioracyjnych. Apelujemy zatem o odpowiedzialne podejście do zagadnień melioracji.

Warto zauważyć, że Powiat dodatkowo pomaga spółkom wodnym finansując wykonanie części prac. Uchwałą Rady Powiatu podjęto decyzję o dofinansowaniu tych spółek wodnych, których ściągalność składek wynosi co najmniej 60%. W tym roku dofinansowanie otrzymały spółki wodne w Błoniu i Kampinosie.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *