Powódź, umowa, maraton i prasa, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy i okolic

1. Porozumienie w służbie nauce
13 lutego między Kampinoskim Parkiem Narodowym a Instytutem Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk zawarto porozumienie o współpracy na rzecz ochrony przyrody i krajobrazu. W myśl umowy Park i Instytut zobowiązują się do wymiany wyników badań naukowych dotyczących Parku, wzajemnej pomocy przy realizacji wybranych projektów badawczych, prac naukowych oraz organizacji sympozjów i konferencji. Tym samym dyrektor KPN Jerzy Misiak i dyrektor IGiPZ PAN prof. Marek Degórski nawiązali do wieloletniej tradycji wzajemnego wspierania się tych dwóch instytucji, zapoczątkowanej jeszcze przez prof. Jadwigę Kobendzinę – długoletnią pracownicę Instytutu oraz jedną z osób, które przyczyniły się do powstania Kampinoskiego Parku Narodowego.

2. Zagrożenie powodziowe
http://www.wyszogrod.pl/images/stories/aktualnosci_foto/P1170492(1).JPGW związku z przekroczeniem stanów alarmowych na Wiśle  starosta płocki ogłasza alarm przeciwpowodziowy dla gmin nadwiślańskich: Gąbin, Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice, Nowy Duninów. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje od 17 lutego od godziny 15.00 do odwołania.

Poziom wody w Wiśle o godzinie 10.00 wynosił w Kępie Polskiej 490 cm  natomiast w Wyszogrodzie 561 cm. Warto przypomnieć, że dla Kępy Polskiej stan ostrzegawczy to 450 cm, alarmowy 500. Dla Wyszogrodu odpowiednio 500 i 550 cm.

3. Ruszyły zapisy do 4. Półmaratonu Powiatu Warszawskiego Zachodniego im. Janusza Kusocińskiego
24 sierpnia 2014 roku odbędzie się już czwarta edycja imprezy. Limit miejsc wynosi 1000 osób. Hasło 4. Półmaratonu Powiatu Warszawskiego Zachodniego brzmi “Przestrzeń, swoboda, wolność! Poczuj moc trasy Kusocińskiego!”. Premierę ma także nowa strona internetowa biegu.

Półmaraton imienia Janusza Kusocińskiego, to wyjątkowy bieg na dystansie 21,097 metrów, którego trasa przebiega przez teren czterech gmin Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Start półmaratonu zlokalizowany jest w Błoniu, a meta – w Borzęcinie Dużym, jedynie 12 kilometrów od granicy Warszawy. Trasa posiada atest PZLA. Zapisów można dokonać na stronie Półmaratonu www.polmaraton.pwz.pl oraz na stronie www.maratonypolskie.pl

Półmaraton ma na celu upamiętnienie sylwetki wybitnego sportowca i olimpijczyka Janusza Kusocińskiego, popularyzację i promocję sportu oraz zachęcenie wszystkich do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Opłata startowa wynosi:
– do dnia 8 sierpnia: 60 zł,
– od dnia 9 do 17 sierpnia: 80 zł,
– od dnia 18 sierpnia opłata możliwa wyłącznie w biurze zawodów: 100 zł (jeżeli limit miejsc nie zostanie wcześniej wyczerpany).

4. Przegląd prasy i blogów
• Wprawdzie Puszcza Kampinoska to nie Lasy Państwowe, ale temat tej instytucji z pewnością wszystkich miłośników przyrody interesuje. Polecam więc ciekawy felieton Adam Wajraka w “Gazecie Wyborczej” na temat kontrowersyjnej polityki Lasów Państwowych.
• Ciąg dalszy rozważań o dokarmianiu zwierząt (tym razem ptaków) zimą na blogu “Moja Puszcza“.
• Kampinoskie roztopy okiem bloga Kampinoska.waw.pl
• Wilki są już na Mazowszu! Nie, na razie (jeszcze?) nie w Puszczy Kampinoskiej, ale w Puszczy Kurpiowskiej. Tak donosi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *