Policja, młyn, festyn i powidła, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy Kampinoskiej

Mazowieckie lasy pod okiem policji

W ostatni czwartek Komenda Stołeczna Policji oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie podpisały porozumienie, na mocy którego funkcjonariusze zobowiązali się patrolować wspólnie z leśnikami mazowieckie lasy. Mają w nich szukać przede wszystkim nielegalnych wysypisk śmieci. Od wejście w życie ustawy śmieciowej tylko pod Warszawą znaleziono dwa takie miejsca. Najczęściej wyrzucane są tam materiały budowlane.
Oprócz śmieci policjanci mają także pomagać w ściganiu nielegalnego wyrębu, kłusownictwa i podpalaczy.

Lasy podwarszawskie znajdują się pod silną presją wielkiego miasta, a także licznych pobliskich wiosek i miasteczek. Co roku dochodzi do około pięciu tysięcy zdarzeń bezprawnego naruszenia tych lasów i różnego rodzaju szkodnictwa leśnego. Z tego powodu LP na coroczne uprzątnięcie ponad 100 tirów wywiezionych odpadów wydają ponad milion złotych. Tę sumę można by przeznaczyć na chociażby poprawę infrastruktury turystycznej, budowę i modernizację np. ścieżek rowerowych czy punktów odpoczynku.

Powidła z buraków?
Muzeum Wisły w Wyszogrodzie zaprasza do zwiedzania nowej wystawy poświęconej wyrobowi powideł z buraków cukrowych. Jak się okazuje, w ich wyrobie specjalizowali się Olendrzy, jeszcze do XIX zamieszkujący okolice Wisły m.in. wzdłuż Puszczy Kampinoskiej.

Zobacz młyn wodny w Wyszogrodzie
Pozostajemy w Wyszogrodzie. 27 września przy nabrzeżu w tym miasteczku zatrzyma się replika XIX wiecznego młyna wodnego. Młyny takie spełniały ważną rolę w życiu ekonomicznym regionu. Mełły zboże na mąkę i kaszę, mogły się przemieszczać, wykorzystując nurt  rzeki do napędzania mechanizmów. Nie straszne były im powodzie i raptowne przybory poziomu wód. Wyszogrodzcy młynarze zaspokajali nie tylko potrzeby rynku lokalnego, ale także mąkę i kasze eksportowano statkami w dół rzeki. Według ilustracji  z początku XVII w. młynów wodnych w Wyszogrodzie pływało przynajmniej 9, a w początku XIX w. nawet 15.

Replikę takiego XIX wiecznego młyna wodnego zbudowano w Pińczowie. Płynie Wisłą z Nowego Korczyna do Gdańska.  27 września ok 14.00 zatrzyma się w Wyszogrodzie. Po wielu latach nieobecności pływający młyn znów zacznie mielić zboże. Na jego powitanie wypłynie wyszogrodzki tramwaj wodny “Vistula”. Dla załogi Harcerze przygotują specjalną niespodziankę. Atrakcją będzie możliwość zmielenia przyniesionego przez siebie ziarna.
Inicjatywa rekonstrukcji takiego obiektu narodziła się Muzeum Wsi Kieleckiej, a reaktywowany po latach Klub Wodny Kon Tiki i Ośrodek Historyczno Kulturalny Beldonek z Chrobrza pomogły przy realizacji pomysłu.
 
Dzień otwarty z nowym placem zabaw
Już za półtora tygodnia odbędą się kolejne dni otwarte Kampinoskiego Parku Narodowego. W programie przewidziano m.in.: gry, zabawy, wystawy zdjęć, prezentacje, wycieczki oraz ognisko z kiełbaskami. Dla najmłodszych niewątpliwą atrakcją będzie nowy plac zabaw, który zostanie oddany do użytku obek siedziby KPN w Izabelinie. W zeszłym tygodniu rozstrzygnięto przetarg na jego wykonanie, więc robotnicy chyba powinni się wyrobić.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *