Modlin sprzedany… za ósmym podejściem

Plik:Modlin spichlerz.jpgWreszcie… Agencja Mienia Wojskowego za ósmym podejściem sprzedała popadającą w ruinę zabytkową XIX-wieczną twierdzę Modlin. Obiekt poszedł raptem za 35,7 mln zł. Raptem, bo w pierwszych aukcjach cena wywoławcza przekraczała nawet 200 mln zł. Problem w tym, że przez długi czas nie było chętnych na wyłożenie takiej sumy. A tym razem, po znaczącym obniżeniu ceny, uzbierało się ich aż dwóch!

Co powstanie w Twierdzy? Zwycięzca aukcji, poznańska firma Konkret SA, tego nie zdradza. Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego (w którego granicach leży ten obiekt) informuje jednak, że inwestor chce tam zbudować lofty.

Jak informuje Gazeta.pl:

Konserwator dopuścił m.in. zmianę historycznych podziałów wnętrz budynku, niezbędnych, by budynek dostosować np. do przepisów przeciwpożarowych czy wymogów sanitarnych. Dopuszczono adaptację koszar obronnych wraz z poddaszami na cele użytkowe, do funkcji mieszkalnych, hotelowych, usługowych, kulturalnych czy turystycznych. Wykluczono jednak adaptację całości koszar wyłącznie na cele mieszkaniowe. Możliwe będzie odtworzenie mostów przez fosę, a także wprowadzenie podziemnych parkingów i dojazdów. Nowy właściciel twierdzy będzie mógł także – w porozumieniu z konserwatorem – zrealizować nową zabudowę w miejscu nieistniejących budowli historycznych (m.in.: działobitni, części koszar obronnych, a także cerkwi), pod warunkiem że będą one rekonstrukcją formy historycznej lub budowlami o współczesnej architekturze, ale zachowującymi gabaryty historycznych zabudowań.

To druga dobra wiadomość w tym roku  z tych okolic. Niedawno pisałem o tym, że inny inwestor jest zainteresowany renowacją zabytkowego spichlerza położonego w widłach Wisły i Narwi, a więc naprzeciwko Twierdzy Modlin.

Ale na razie nie ma co otwierać korków od szampana. By wybudować w Modlinie planowane lofty, trzeba wyłożyć wielokrotnie więcej niż 36 mln zł, a do tego znaleźć chętnych na zakup mieszkań. Jak wiadomo, nie jest to obecnie towar chodliwy. Przyznać jednak trzeba, że mieć widok ze swojego mieszkania na Narew, Wisłę oraz Puszczę Kampinoską to byłaby piękna rzecz!

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *