Babice mają już (pi razy oko) 700 lat

Być może niektórzy z Was już zauważyli, że w tym roku gmina Stare Babice obchodzi 700-lecie powstania miejscowości. Z tej okazji organizowane jest wiele imprez. Najbliższa, “Wielki Festyn Babicki”, odbędzie się 15 sierpnia i w jej trakcie wystąpi m.in. zespół Golec uOrkiestra.

Ale jak to z takimi rocznicami bywa, w zasadzie trudno jednoznacznie wskazać datę powstania tak starej miejscowości. Rok 1313 przyjęto stąd, że to właśnie z tego roku pochodzi pierwsza wzmianka o Babicach. Chodzi tu konkretnie o dokument Siemowita II, w którym wspomniano o jegomościu Piotrze z Babic, który zaliczał się ponoć do mazowieckiej elity.

Ciekawostką jest to, że jeszcze do niedawna pierwsza znana wzmianka o Babicach pochodziła z 1400 roku, kiedy to w jednym z dokumentów wspomniano o niejakim Marcinie Babicy z Babic, podkomorzym warszawskim. Do dziś w wielu źródłach to właśnie ta data obowiązuje jako pierwsza wzmianka. O zgrozo, także na oficjalnej stronie gminy Stare Babice!

Ale skoro już tak wchodzimy w historię, to dodajmy, że już wcześniej na tym obszarze mieszkali ludzie… dużo wcześniej:

Pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa na tych terenach znaleziono w Babicach na górce przy obecnej ulicy Tadeusza Kutrzeby (kilkaset metrów na zachód od babickiego rynku), gdzie odkryto grób z młodszej epoki kamienia (neolitu), cmentarzysko kultury przeworskiej (grobów jamowych), cmentarzysko kultury wejherowsko-krotoszyńskiej (grobów kloszowych), ślady osadnictwa kultury łużyckiej (epoki brązu i wczesnej epoki żelaza). O wytopie żelaza w I w. n.e. świadczą ślady żużla po pierwotnych piecach hutniczych zwanych dymarkami.Najstarsze źródła pisane o miejscowościach leżących na terenie obecnej Gminy Stare Babice pochodzą z 1254 r. i dotyczą kościoła w Borzęcinie ufundowanego przez Konrada Mazowieckiego. W tym samym roku wspomina się o Koczargach – własności klasztoru czerwińskiego. 

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *