Podtopienia i zmiany klimatu, czyli czerwcowa garść wieści z Puszczy

1. Kampinoski Park Narodowy wydał nowe ostrzeżenia dla turystów. Są one związane z kolejnymi podtopieniami szlaków spowodowanymi wyjątkowo mokrą końcówką tegorocznej wiosny. I pomyśleć, że kiedyś w czerwcu teren KPN był niemal co roku zamykany z powody dużego zagrożenia pożarowego.

2. Pozostajemy w temacie klimatycznym. KPN wydał kolejny numer bezpłatnego kwartalnika “Łoszak”. Choć jest on przeznaczony głównie dla dzieci, to w najnowszym wydaniu warto przeczytać wywiad z Anną Andrzejewską z Działu Nauki i Monitoringu Przyrody KPN o tym, czym wyróżnia się klimat Puszczy Kampinoskiej, jak jest zróżnicowany oraz co Park zamierza zrobić, by zapewnić stale wysoki poziom wód gruntowych, nie szkodząc jednocześnie okolicznym mieszkańcom.

3. Muzeum “Miejsce Pamięci Palmiry” chwali się, że w maju placówkę tę odwiedziło 2816 osób, z czego aż 922 w długi weekend majowy.

4. 1 czerwca rozpoczęła 3. edycja konkursu Klubu Gaja “Drzewo Roku 2013”. Głosować można internetowo tylko na jedno, wybrane drzewo do końca czerwca br. Wśród 11 drzew-finalistów jest Dąb Powstańców 1863 r. z Kampinoskiego Parku Narodowego, który został zgłoszony do konkursu przez uczniów z zaborowskiego zespołu szkół. Głosować na swoich faworytów można tu.

5. W tym roku już po raz ósmy fotografowie-amatorzy, mieszkający lub uczący się na Mazowszu staną w szranki konkursu fotograficznego „Mazowsze bliskie sercu”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nabór prac trwa do końca września 2013 r. Jury wybierze 6 najlepszych prac, a zwycięzcy zostaną wyróżnieni podczas finałowej gali i otrzymają nagrody. Szczegóły i regulamin.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *