Wieści z okolic Puszczy: nowe rondo, tramwaj wodny i projekt na modliński spichlerz

Się dzieje w ostatnich dniach w okolicach Puszczy Kampinoskiej. Oto krótki przegląd wiadomości:

1) Po wielomiesięcznym remoncie wreszcie otwarto nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Arkuszowej. Przyda się ono z pewnością osobom dojeżdżającym w godzinach szczytu do/z Lasek, Izabelina  oraz Truskawia. Wcześniej w tym miejscu bywały korki. Wciąż jednak wlecze się poszerzenie położonej dalej na południe ulicy Kasprowicza. Ponoć ma być otwarta jeszcze w czerwcu br.

2) “Gazeta Stołeczna” ujawniła projekt przebudowy słynnego XIX-wiecznego spichlerza położonego przy ujściu Narwi do Wisły. Znalazł się deweloper, który chce tam wybudować hotel i sale konferencyjne. Właśnie rozpoczęto pierwsze prace przygotowawcze , w tym usuwanie chwastów. Na razie nie ma jednak co się tym emocjonować. Deweloper nie chce podawać żadnych terminów rozpoczęcia czy tym bardziej zakończenia budowy. A jeśli wziąć pod uwagę, że w budowlance jest jedna wielka bryndza, projekt pozostanie na papierze przynajmniej przez najbliższe miesiące. Trzeba jednak przyznać, że miejsce na hotel jest świetne. Choć z drugiej strony modernistyczne akcenty w projekcie przebudowy mi do gustu nie przypadają. Tym niemniej lepiej, żeby powstał tam hotel, niż spichlerz miałby popaść w ruinę.

3) Na Wiśle kursuje już od początku maja prom w Łomiankach. Od początku czerwca ma do niego dołączyć wyszogrodzki tramwaj wodny. Na razie niewiele wiadomo o tym przedsięwzięciu. Nie jest znana ani trasa (ponoć jest jeszcze ustalana), ani – co mniej istotne – nazwa promu. To drugie jest zresztą przedmiotem konkursu wyszogrodzkiego urzędu miejskiego. Uważam, że tramwaj wodny to w tym miejscu świetna inicjatywa. Przypominam, że to właśnie tu jest największa “przepaść” na Mazowszu oraz bodaj najbardziej malowniczy w regionie fragment Wisły. Trzymam kciuki za powodzenie pomysłu!

4) Pozostajemy w Wyszogrodzie, ale wiadomość tym razem raczej smutna! Decyzją powiatowego inspektora nadzoru budowlanego 15 maja został zburzony i rozebrany ostatni odcinek (dwa przęsła) starego drewnianego mostu przez rzekę Wisłę. Przęsła te miały być symbolem dawnej, najdłuższej w Europie, drewnianej przeprawy mostowej. Niestety niemodernizowany i niekonserwowany przez lata (od 1999 roku, kiedy to dokonano rozbiórki pozostałych przęseł) taras widokowy, jakim były pozostawione przęsła poprzez silne oddziaływanie warunków atmosferycznych i zimowych stanów zagrożenia powodziowego uległ znaczącym zniszczeniom. Od 2012 roku Urząd Gminy i Miasta Wyszogród czynił starania w celu ustalenia instytucji odpowiedzialnej za obiekt,  jak i poddał obiekt szeregowi analiz stanu technicznego. 

Postanowieniem burmistrza oraz Rady Gminy i Miasta Wyszogród zostanie stworzona stała ekspozycja poświęcona przeprawie wraz z makietą, natomiast nad Wisłą w miejscu przyczółku zostanie wybudowany taras widokowy jako symbol funkcjonującej w tym miejscu przeprawy mostowej. W tym półroczu ogłoszony zostanie jeszcze konkurs na opracowanie architektoniczne dla tarasu widokowego.
5) A na koniec… kronika kryminalna! Jak donosi portal Sochaczewianin.pl, w okolicach Sochaczewa łoś staranował policyjny radiowóz! 

Około 4.30 patrolowali ulicę 15 Sierpnia, jadąc dużym radiowozem. Nagle przed maskę wybiegł im okazały łoś. Kierowca próbował odbić w bok, było już jednak za późno. Jak informuje Agnieszka Skórzyńska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji, zwierzę przeżyło wypadek. Było jednak sparaliżowane. Obficie krwawiło. Bardzo się męczyło. Policjanci z powodów humanitarnych, zdecydowali, że trzeba je dobić. Na miejsce wezwano myśliwego, który skrócił męki łosia. Radiowóz na razie nie nadane się do użytku. Czasowo musiał zostać wyłączony z ruchu. Policjantom na szczęście nic się nie stało. 

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Wieści z okolic Puszczy: nowe rondo, tramwaj wodny i projekt na modliński spichlerz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *