Powstaje film o Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej

Przez dwa miesiące, sierpień i wrzesień 1944 r., fragmenty Puszczy Kampinoskiej w okolicach wsi Ławy, Łubiec, Roztoka, Zaborów Leśny oraz Wiersze (łącznie 24 wsie) były wolne od okupanta. Wszystko to za sprawą 2,6 tys. żołnierzy Grupy AK “Kampinos”, którzy bronili ten teren przed najeźdźcą, a lokalna ludność żyła z nimi w zgodzie. Tak oto powstała swego rodzaju namiastka upragnionej wówczas wolnej Polski, którą nazwano Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską.

Ponoć był to jeden z większych (o ile nie największy) oddział partyzancki na terenie okupowanej Polski. Jedną z jego największych zasług było umożliwienie lotnictwu alianckiemu prowadzenia zrzutów broni na potrzeby toczącego się wówczas powstania warszawskiego. Wskutek zaciekłych walk Grupa Kampinos została wyparta z Puszczy Kampinoskiej 27 września i ostatecznie rozgromiona dwa dni później pod Jaktorowem.

Historia Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej (NPK) wydaje się gotowym materiałem na film, choć w zasadzie niewiele się mówi o tym niezwykłym epizodzie II wojny światowej. Zmienić ma to Fundacja NPK, która rozpoczyna właśnie prace nad fabularyzowanym filmem dokumentalnym na ten temat. W tym celu zbiera wszelkie dostępne materiały i próbuje dotrzeć do ludzi związanych z tymi wydarzeniami. Później przyjdzie zapewne czas na poszukiwanie sponsorów. Jeśli ktoś dysponuje jakąś wiedzą na ten temat, polecam skontaktowanie się z fundacją (niestety, nie ma ona strony internetowej, jedynie wpis w KRS, więc nie mogę dać dokładnych namiarów).

A oto “zajawka” dokumentu

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *