Ilu turystów odwiedza Kampinoski Park Narodowy?

Podczas niedawnego seminarium naukowego w siedzibie KPN (1 marca) mówiono o wpływie turystyki na Puszczę Kampinoską. Jak można przeczytać w relacji z tego spotkania opublikowanej na stronie KPN, jednym z tematów było szacowanie liczby turystów odwiedzających ten zakątek Mazowsza.

Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe zadanie. W większości parków narodowych sprawa jest prosta – liczy się po prostu liczbę sprzedanych wejściówek. Jak wiadomo, w Puszczy Kampinoskiej takiego rozwiązania nie ma i raczej nie będzie, stąd sprawa się komplikuje.

Oficjalne szacunki Ministerstwa Środowiska mówią, że w 2011 r. Puszczę Kampinoską odwiedziło milion turystów. Dużo to czy mało? Więcej gości mają parki: Tatrzański (2,2 mln), Karkonoski (2,0 mln), Woliński (1,5 mln) oraz Wielkopolski (1,2 mln).

Patrząc na te dane, można powiedzieć, że 1 mln to dość dużo. Ale warto na tę wartość spojrzeć także z perspektywy powierzchni – wtedy na 1 ha KPN przypada 26 turystów. Więcej jest aż w 8 parkach narodowych (na 23), a rekordzistą jest – co może zaskakiwać – Roztoczański PN: ponad 1,1 tys. turystów/ha. Na drugim biegunie jest Biebrza, gdzie jeden turysta ma do dyspozycji statystycznie aż 2 ha! Oczywiście, jeśli chodzi o KPN, warto pamiętać, że większość ruchu turystycznego koncentruje się we wschodniej części Puszczy Kampinoskiej. Śmiało można rzec, że zagęszczenie turystów jest tam przynajmniej dwa razy wyższe od średniej kampinoskiej.

Statystyki MŚ pokazują jeszcze jedną ciekawostkę. KPN jest rekordzistą Polski pod względem łącznej długości szlaków turystycznych. Jest ich aż 560 km, podczas gdy na drugiej i trzeciej lokacie plasują się parki Biebrzański i Bieszczadzki, które mają po około 100 km szlaków mniej!

Ale wracając do seminarium KPN-u. Prelegentka dr Katarzyna Dzioban z warszawskiej AWF przeprowadziła w latach 2004-09 w Puszczy Kampinoskiej własne badania liczby turystów. Wynik to 900 tys. osób rocznie, czyli o 10% mniej niż szacunki MŚ. Ale – jak podkreśla na swojej stronie KPN – w najbliższych latach liczba ta zapewne będzie rosła.

Podsumowując krótko: w KPN ruch turystyczny jest znaczący, ale pocieszeniem jest fakt, że rozkłada się na dużej powierzchni.

Źródła:
1) KPN – “O turystyce w parku”
2) “Ochrona Środowiska 2012”, GUS

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Ilu turystów odwiedza Kampinoski Park Narodowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *