Powstanie styczniowe w Puszczy Kampinoskiej [mapa]

Z inicjatywy Kampinoskiego Parku Narodowego w 150-rocznicę wybuchu powstania styczniowego, a więc 22 stycznia, w kampinoskich miejscach związanych z tym wydarzeniem przedstawiciele parku oraz wszyscy chętni zapalą znicze, by uczcić ofiary tego zrywu. Szczegółowe informacje na ten temat możecie znaleźć poniżej.

Mnie ta wiadomość zainspirowała do stworzenia skromnej mapki, która pokazałaby miejsca Puszczy Kampinoskiej związane z powstaniem styczniowym. Domyślam się, że to zapewne nie wszystkie. Jeśli znacie jakieś inne, dajcie koniecznie znać, np. w komentarzy. Będą również wdzięczny za podpowiedź odnośnie lokalizacji danego miejsca, np. współrzędne geograficzne lub wskazówki dojazdu.


Pokaż Powstanie styczniowe w Puszczy Kampinoskiej na większej mapie


1) W Izabelinie, ul. Tetmajera 38, obok dyrekcji KPN, na „mogile” 1863 r. Według tradycyjnego przekazu miejsce związane z wydarzeniem Powstania Styczniowego. Zbiórka godz. 12.00 przy głównym wejściu do budynku dyrekcji KPN. Przewodnik parku: nadleśniczy Obrębu Ochronnego Laski p. Tomasz Hryniewicki.

 2) W Górkach Kampinoskich przy Sośnie Powstańców Styczniowych – miejscu męczeńskiej śmierci powstańców. Zbiórka godz. 12.00 przy Sośnie Powstańców. Przewodnik parku: nadleśniczy Obrębu Ochronnego Kromnów p. Andrzej Starzycki.

 3) Na cmentarzu parafialnym w Kampinosie na mogile podleśnego lasów rządowych Jana Baszyńskiego, czynnie pomagającemu powstańcom. Zbiórka o godz. 12.00 przy bramie wejściowej na cmentarz. Przewodnik parku: leśniczy Obwodu Ochronnego Kampinos p. Krzysztof Połeć.

Na cmentarzu parafialnym w Kampinosie znajduje się mogiła Powstańców Styczniowych i mogiła ks. Skibniewskiego – który udzielał pomocy Powstańcom. W Kampinosie natomiast tablica pamiątkowa na dworze w którym mieścił się sztab powstańczy. Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego zapalną znicze pamięci również i w tych miejscach.

 4) Dąb Powstańców Styczniowych w uroczysku Wystawa k. Bielin Kampinoskich, gm. Kampinos. Miejsce męczeńskiej śmierci powstańców powieszonych przez Rosjan. Zbiórka uczestników zmotoryzowanych godz. 11.30 w Łazach przy zjeździe z drogi Leszno-Sochaczew. Znicze pamięci zapłoną o godz. 12.00. Przewodnik parku: nadleśniczy Obrębu Ochronnego Kampinos p. Marek Deles. Do Dębu można dojść szlakiem zielonym.

 5) Zaborów Leśny, gm. Izabelin. Mogiła zbiorowa Powstańców 1863 r. poległych i zamordowanych 14.04.1863 r. w bitwie pod Budą Zaborowską. Zbiórka dla uczestników zmotoryzowanych o godz. 16.30 przy leśniczówce w Zaborowie Leśnym. Znicze pamięci zapłoną o godz. 17.00. Przewodnik parku: dyrektor KPN Jerzy Misiak. Do mogiły można dojść szlakami turystycznymi: zielonym (Południowy Szlak Leśny) i żółtym (im. Powstańców Warszawskich).

 6) Mogiła Powstańców Styczniowych obok cmentarza partyzanckiego AK w Wierszach. Zbiórka o godz. 11.45 na parkingu przy cmentarzu parafialnym w Wierszach. Znicze zapłoną o godz. 12.00. Przewodnik parku: leśniczy Obwodu Ochronnego Zaborów p. Agnieszka Nowak

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Powstanie styczniowe w Puszczy Kampinoskiej [mapa]

  1. Jest jeszcze w puszczy mogiła powstańca styczniowego,która znajduje się ok 100 metrów na wschód od wydmy Lisia Góra. Najlepiej dojść tam niebieskim szlakiem od strony parkingu w Piaskach Królewskich i potem odbić w głąb lasu. Ta bezimienna mogiła kilka lat temu została odnowiona,a grób ogrodzony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *