Kampinoskie hity i kity 2012

Sylwester to we wszelkiego rodzaju mediach czas podsumować. Ja nie będę gorszy i też podsumuję ten rok z perspektywy Puszczy Kampinoskiej. Oto subiektywny ranking największych pozytywów i negatywów mijającego roku

HITY
1) Kampinoskie inicjatywy społeczne – w tym roku wyrastają jak grzyby po deszczu. Dzięki nim wycinane są inwazyjne gatunki roślin, sprzątane są lasy, edukowana jest młodzież i czyszczone są pamiątkowe kamienie. Oby tak dalej!

2) KPN buduje nowe mostki, kładki i „witacze” – mała rzecz, a cieszy.

3) KPN rusza z wycieczkami krajoznawczymi – ostatnio mało było tego typu inicjatyw (a przynajmniej Park się nimi nie chwalił). Zapowiedź cyklu wycieczek uznaję więc za zwiastun zmiany tego stanu rzeczy.

4) W mijającym roku na terenie Puszczy Kampinoskiej został odnaleziony bardzo rzadki gatunek ważki. To już kolejne tego typu odkrycie w ostatnich latach. A wydaje się, że Puszcza Kampinoska została już przebadana wzdłuż i wszerz! Z niecierpliwością czekamy na kolejne odkrycia.

KITY
1) Susza – dostrzegalna niemal w każdym zakątku Puszczy Kampinoskiej. To nie tylko wina pogody, ale także kolejny dowód na to, że Parku w potrzebne są szybkie działania na rzecz spowolnienia odpływu wody.

2) Grzybiarze – typowy element jesiennego krajobrazu Kampinosu. Ich coroczna inwazja raczej nie wychodzi puszczy na zdrowie. Pytanie, kiedy wreszcie władze parku będą egzekwowały przestrzeganie regulaminu.

3) Topola Lesznowska runęła – na zawsze zniknęło najgrubsze (ponoć) drzewo w Polsce, jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w Lesznie.

Jeśli macie jakieś inne pomysły na HITY i KITY 2012, piszcie śmiało w komentarzach!

A na koniec ciekawostka! W 2012 roku najczęściej czytany wpis dotyczył… lądowania UFO obok Leoncina :)) Z satysfakcja dodam także, że od początku 2012 roku liczba odwiedzin bloga wzrosła ponad dwukrotnie! To samo dotyczy także fejsbukowej strony.

Zobacz także: Kampinoskie podsumowanie roku 2011

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *